Про Форум по взаємодії національно-культурних автономій і органів державної влади Російської Федерації
Хочеться відзначити, що уряд Російської Федерації не залишає без уваги багато животрепетних питань і тем, які хвилюють суспільство. А їх у такій поліетнічній країні як Росія досить, і важливість їх не викликає сумнівів.
З 29 листопада по 1 грудня 2009р. у Казані пройшов Форум по взаємодії національно-культурних автономій і органів державної влади Російської Федерації. Проводився він представниками департаменту міжнаціональних відносин Міністерства регіонального розвитку Росії, апарата Уряду Російської Федерації й Уряду Республіки Татарстан. Організаційні питання взяла на себе Федеральна єврейська національно-культурна автономія.
У роботі Форуму взяли участь голова Держради РТ, голова Ради Асамблеї народів Татарстану(АНТ) Фарид Хайруллович Мухаметшин, федеральний інспектор по РТ апарата Повноважного представника Президента РФ у Приволзькому федеральному окрузі Дмитро В’ячеславович Шогін, начальник Управління з питань внутрішньої політики Президента РТ Олександр Михайлович Терентьєв, заступник Прем'єр-міністра, Міністр культури РТ Зіля Рахім’янівна Валєєва, директор департаменту міжнаціональних відносин Минрегиона РФ Олександр Володимирович Журавський, керівник апарата комітету Державної Думи Федеральних Зборів РФ по справам національностей Батал Геннадійович Бігуаа, заступник директора Інституту этнологии й антропології РАН Володимир Юрійович Зорін, багато інших представників державної і виконавчої влади. Були представники міністерства й інституту освіти, молодіжних комітетів і організацій, а також багатьох національно-культурних автономій з різних регіонів РФ.
На Форумі були розглянуті напрямки і перспективи діяльності національно-культурних автономій, юридичні і міжнародні аспекти їхньої діяльності. Було озвучено досвід взаємодії органів державної влади і національних громадських об'єднань, розглянуті питання по роботі з молоддю, вихованню в молоді міжнаціональної і міжконфессіональної толерантності, запропоновані варіанти роботи з етнічно орієнтованої освіти, а також одна з важливих складових діяльності НКА - фандрайзинг.
Федеральна національно-культурна автономія "Українці Росії" і Об'єднання українців Росії було представлено досить широко: "Українці Москви" (Віктор Гіржов), Нижній Новгород (Олександр Криницький), Казанська НКА (Володимир Любченко), НКА Сургута (Володимир Халімончук і Орися Довган), Саратовское земляцтво (Аркадій Шелест), Нижнєкамська "Вербиченька" (Євген Савенко, Людмила Найденко, Галина Артем'єва).
У своїх виступах ми підкреслили, що відчуваємо підтримку з боку влади Татарстану всіх наших ініціатив. Скориставшись нагодою, в урочистій обстановці, на заході федерального рівня, ми вручили подяки керівництву АНТ Фариду Мухаметшину і Миколі Владимирову, а також поздоровили Миколу Михайловича з 60-річним ювілеєм.
Виступи наші були вислухані з інтересом, тим більше, що під час екскурсії по місту гості побачили меморіальні дошки, установлені "Вербиченькою" в Казані. Великий резонанс викликав виступ Л.Найденко на пленарному засіданні, у якому вона поділилася досвідом роботи і виховання толерантного ставлення в українській недільній школі.
Цікаві були доповіді про формування правового цивільного багатонаціонального суспільства без ксенофобії, утисків за національною і релігійною належністю, приведені приклади ксено - і мігрантофобії, йшлося про те, як побутові уявлення заважають міжнаціональному діалогу.
Чимало слів було сказано про трудову міграцію. Була наведено конкретний приклад, коли з будівельного ринку були витиснуті українці і молдавани, вони зібралися і виїхали в Італію, Іспанію, Португалію, а цю нішу негайно зайняли вихідці з країн Середньої Азії. Проблема не була вирішена, вона тільки загострилася. З міграцією неможливо боротися, їй потрібно надавати цивілізовані форми.
Чимало слів було сказано і про введення в школах "Закону божого" саме в православному його варіанті. Гаряче була підтримана позиція президента РТ Мінтимера Шаріповича Шаймієва в цьому питанні. У школах повинні викладатися основи всіх религий і саме світськими викладачами.
Представники національно-культурних автономій (НКА) закликали владу не асоціювати етнічне і державне, іншими словами влада повинна рівно ставитися до росіян будь-якої національності незалежно від стосунків кожного етносу з материковими державами. Особливо різкими були заяви татарських делегатів з Москви і Мордовії. Один з них навіть заявив, що чиновники, як і злочинці, національності не мають.
Було сказано, що НК автономії повинні мати свої фракції в законодавчих органах різного рівня. Не депутатів певної нації, а саме національні фракції, що будуть відстоювати інтереси певних етнічних груп. Був висловлений жаль, що НКА в умовах російської дійсності не можуть виконувати ті функції, які на них покладалися в 1989 році, коли ідея НКА в Російській Федерації зароджувалася. До речі, ідея НКА не нова. У Польщі в 20-30 роки існували НКА, більш того, автономії єврейська, білоруська й українська мали в Сеймі національні фракції. А в Російській Федерації НКА сприймається скоріше як "колективний організатор художньої самодіяльності з національним колоритом". Хоча, по суті, повинні бути "діагностичним центром, що визначає хвороби в суспільстві".
Окремо було сказано про некомерційні громадські організації, що не мають статусу НКА. Вони не повинні відокремлюватися федеральними НКА тільки тому, що не мають цього статусу. Росіяни, як титульна нація, не мають права створювати НКА, але їм у країні повинно бути комфортно.
Усі шкодували, що в Росії немає міністерства по справах національностей. Зорін Володимир Юрійович, нині заступник директора Інституту етнології й антропології Російської академії наук, а в минулому міністр по справах національностей, розповів, як це міністерство ліквідувалося. Було висловлене побоювання, що відсутність такого міністерства, відсутність глибокого вивчення міжнаціональних проблем рано чи пізно приведе до того, що Російську Федерацію чекатиме доля СРСР.
Виступаючі підкреслювали, що в Татарстані накопичений унікальний досвід міжнаціональної політики. Але він може бути застосований не скрізь, наприклад, в Чувашії, де представників титульної нації більш як 70%, чи в Липецькій області, де росіян 93%. (Було сказано, що в РТ 53 % татар і 48 % росіян, а це вже 101%. Хоча отут мовилось, що чувашів 300 тис.) Учасники Форуму були інформовані, що в 2010 році відбудеться перепис населення, і нас закликали взяти в ній активну участь.
Були наиведені приклади нерозуміння громадян Росії й організаторів попереднього перепису. Людей, які називають себе бессермянами, змушували записуватися росіянами, або удмуртами. В Росії зареєстровано: 239 національних мов, 44 національні літератури, СМИ працюють на 63 мовах, на радіо і телебаченні використовуються 69 мов, навчання ведеться на 81 мові.
Учасники Форуму висловили глибокий жаль, що в Росії ліквідовано федеральний Закон про благодійну допомогу, і спонсори не мають диференційованого оподатковування. Добродійність збиткова, і не може мати широкого розвитку.
Було висловлене побоювання можливим укрупненням регіонів і перетворенням їх у губернії (буквально: якщо Володимир Жириновський про це говорить, згодом так воно і буде). У нових губерніях розчиняться відносно невеликі за територією й чисельністю національні адміністративні утворення. Який буде їх правовий статус і що їх чекає невідомо.
Участь у Форумі була надзвичайно цікавою і продуктивною. Ми побачили проблеми і можливості національно-культурних автономій у новому аспекті, почули загальнодержавні тривоги.
Євген САВЕНКО,
голова НКА УТ "Вербиченька". Фото Віктора Гіржова.
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..
На світлинах: Форум по взаємодії національно-культурних автономій і органів державної влади РФ. В залі засідань. Президія Форуму. Наша делегація «вербівчан» з Нижнєкамська. Олександр Криницький, Володимир Любченко, Орися Довчан, Володимир Халімончук. Віктор Гіржов і Людмила Найденко.