Відбулося засідання ініціативної групи з питань відновлення діяльності Сумського земляцтва
Минулої суботи, 6 квітня, в Бібліотеці української літератури м. Москви відбулося засідання ініціативної групи з питань відновлення діяльності Сумського земляцтва.
Ця регіональна громадська організація хоча й була зареєстрована майже десять років тому в російській столиці, однак досі була майже непомітною в досить жвавому середовищі тутешніх українських земляцтв. Після врочистої презентації в Культурному центрі України її робота якось пригасла, що, очевидно, було зумовлено й тяжкою хворобою та відходом у засвіти тодішнього керівника цього громадського об`єднання підприємця Миколи Борисова, котрий свого часу доклав немало зусиль для заснування земляцтва.
Що зробити для створення дієвого осередку спілкування земляків між собою, підтримки духовних, культурних зв`язків сумчан із рідним краєм, а з тим - і сприяння ширшому зазнайомленню наших друзів-росіян зі славним минулим та насиченим сучасним життям Сумщини як найближчого (й не тільки географічно!) до Росії регіону незалежної України - про це зібралися порадитись у гостинному затишку Бібліотеки заслужена артистка Росії Валентина Готовцева (народжена у Верхній Пожні Краснопільського району), генеральний директор-головний редактор ЗАО «Редакція журналу «Мурзилка» Тетяна Андросенко (родом з Луциківки на Білопільщині), письменник, літературознавець, заступник директора державного закладу культури міста Москви Бібліотеки української літератури Віталій Крикуненко (з Косівщини, що біля Сум), поет, засновник московського театру Музики і Слова «Золотая лампада» Володимир Лісовий (уродженець села Московське Липоводолинського району), випускниця Харківського фармацевтичного інституту провізор Любов Забловська (з села Клішки на Шосткинщині) та інші ентузіасти відновлення Сумського земляцтва в Москві.
Знаменно, що повноправним учасником цього зібрання стала і корінна москвичка Марина Кондратьєва, представниця славного роду сумських козаків, започаткованого Герасимом Кондратьєвим. Тим самим отаманом вільних переселенців із Наддніпрянщини в слобідську Україну, який понад 350 літ тому заснував разом із побратимами Сумин містечко над мальовничим Пслом, спорудив там фортецю і храми, очолив прославлений Сумський козачий полк. Відтоді рід Кондратьєвих нерозривно пов`язаний з історією Сумщини, й ось один із прямих його нащадків дев`яностолітній москвич контр-адмірал у відставці Гліб Кондратьєв у відповідь на запрошення Бібліотеки української літератури взяти участь у засіданні історико-культурологічного клубу «Родичі - Велика сім`я», з огляду на свою хворобу, відрядив на зібрання сумчан-земляків молодшу доньку Марину. Завдяки їй організаційні збори на якийсь час перетворилися в захоплюючий історичний екскурс, в засідання того ж згаданого бібліотечного клубу «Родичі…» Марина Глібівна розповіла про тривалі пошуки генеалогічних коренів свого роду, в чому московській родині Кондратьєвих кваліфіковано допомагали історики-архівісти з Києво-Могилянської академії. Присутні ознайомились із унікальними документами з домашнього архіву, слайд-фільмом про подорож Марини Кондратьєвої та її чоловіка шляхами свого пращура, й ніби доторкнулися до животворних витоків славної історії рідного краю.
(Зацікавлення викликала і сенсаційна публікація журналу «Русский Newseek» про засвідчений геногеографічним аналізом факт: за даними найбільшої генетичної бази світу, створеної фірмою Family Tree DNA, нащадок козацького полковника Кондратьєва контр-адмірал Гліб Кондратьєв є також близьким родичем Чингізхана…)
А без правдивого відчуття цієї історії та культури як дбати про збереження таких необхідних нам земляцьких зв`язків?
В недалекому майбутньому Бібліотека української літератури спільно з земляцькою громадою та іншими зацікавленими організаціями (до речі, безцінні реліквії і полковницькі клейноди Герасима Кондратьєва зберігаються у фондах Державного історичного музею в Москві) планує влаштувати виставку, присвячену славному родові Кондратьєвих, а Марина Глібівна без вагань зголосилася записатися до реєстру Сумського земляцтва.
Ініціативна група закликала всіх сумчан Москви та Підмосков`я, а також з інших регіонів Росії (сучасні засоби зв`язку дозволяють нам спілкуватися й дистанційно) долучатися до земляцького гурту.
Якщо Ви (або Ваші знайомі чи рідні) бажаєте увійти до Сумського земляцтва, телефонуйте, будь ласка, за такими номерами:
(8495) 631-34-17; 89037197230
(8495) 931-71-55, 89039626885;
(8495) 422-37-24, 89057787704 .
А 25 травня у великій залі Бібліотеки української літератури на Трифоновській, 61 (поруч зі станцією метро «Рижская») відбудеться літературно-музичний вечір учасників Сумського земляцтва «Будьмо знайомі!». З пропозиціями щодо участі звертайтеся, будь ласка, за вказаними №№ телефонів та пишіть за електронною адресою: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
На світлинах: Бібліотека української літератури, м. Москва. Герб роду Кондратьєвих. Згадана публікація. Земляки знайомляться з генеалогічним деревом роду Кондратьєвих. Марина Кондратьєва розповідає про славних представників свого роду. Учасники ініціативної групи Сумського земляцтва. Ярослав Присташ, Олександр Гвоздик, Тарас Чернега, Василь Коломацький біля пам'ятника Харитоненку.