Герб ЕкатеринбургаВиступ делегата Уральської асоціації українців на ІІ Конгресі Об'єднання українців Росії

Шановна Президіє, дорогі друзі!

В присутності представників російської влади хотів би почати виступ з головного питання: чи є проблеми в українців Росії? Я не перестаю задавати це питання весь час, поки працюю в Росії. Всі присутні тут, в цьому залі, скажуть: "Звичано, є!". Але ж вийдіть на вулицю, і 99,99% росіян скажуть: "Какие проблемы? Никаких проблем нет". І я думаю, що така парадоксальна ситуація виникає в умовах відсутності українського інформаційного простору в Росії, що дає можливість Затуліну так багато фантазувати по телебаченню: "Нема проблем в українців Росії, а от у росіян в Україні є". Отже, якщо ми не будемо заявляти про наші проблеми голосно і чітко, то так і "не будет проблем".

В минулий понеділок записувалась програма "Национальный вопрос" на Свердловському обласному телебаченні (м. Екатеринбург). Я там брав участь. І знову ж таки почув запитання ведучого журналіста: "А разве єсть проблеми у украинцев России?". У відповідь навів приклад. Знаєте, кілька років тому я був у губернатора Львівської області. Тоді головою Адміністрації там був Микола Горинь. І якраз коли я підходив до ратуші то побачив там пікети російських громад, які протестували проти того, що у Львові скорочували кількість російських шкіл (приводили їх у відповідність до кількості національного складу населення). Коли я прийшов до губернатора, він попросив: "Ти вийди на ту площу і скажи, що у тебе є у Росії". Насправді, у нас немає абсолютно нічого. І я весь час дивуюся: чому ми не можемо сказати прямо, що існує повна неадекватність проживання росіян в України і українців у Росії? (Оплески).

Тут присутній також російський політик Шелов-Коведяєв. Мені хочеться нагадати, що справжню дружбу між Україною і Росією можна побудувати тільки на правді, а не тій напівправді, яку ми чуємо. Отже, я вважаю, що відсутність українського інформаційного простору над Росією відіграє дуже негативну роль. Бо на нас дивляться сьогодні не зовсім добре, кажуть, "що це таке: Росія з Білорусією об'єднується, а ви, українці, що, не зовсім нормальні?". Хотів би, користуючись можливістю, сказати присутнім тут представникам української влади: "Без українського інформаційного простору, який би дав можливість зрозуміти російським громадянам нашу правду, правду з іншого боку, щоб росіяни зрозуміли в чому полягають наші проблеми - нічого доброго не вийде!".

Скажу, на закінчення, що черпаю свої сили, від наших ветеранів, часто колишніх політв'язнів, що дякують нам за ті пісенні вечори, літературні зустрічі, які ми робимо у нашому місті. І вони телефонують, плачуть, і кажуть, що якщо у нас буде кімната, де будуть портрети Шевченка, і будуть рушники, то ми будемо спокійно помирати. Але тепер стало зрозуміло, що ніхто нам не допоможе. Перше запитання до російської влади це приміщення і тут не треба багато грошей. Стоять порожні кінотеатри. Владі достатньо було б сказати: "Один раз на місяць цей зал може використовувати українська громада, а 2-3 кімнати для гурткової і шкільної роботи". Це не потребує великих коштів. Звичайно, я пам'ятаю виступ тут міністра Вячеслава Михайлова, який сказав, що ми (російська влада), не приймаємо нарікань у відношенні згаданої неадекватності етнокультурних умов проживання тому, що вона була створена не нинішнім урядом Росії. Я це прекрасно розумію, у нас немає особливих претензій, але все-таки за 10 років можна було б зробити якісь перші кроки назустріч українській громаді Росії.

Дякую за увагу.

Даний виступ мав місце на Конференції ОУР, 1998 р (Москва).

Для сайту "Кобза" редагував автор виступу - проф. С. Паняк (Єкатеринбург).

При передруці посилання на сайт "Кобза" www.kobza.com.ua обов'язкове.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка