Емблема УВКР
Емблема УВКР

Реальна можливість вчитися існує… лише для 7 тисяч «закордонних українців»

«Можливість здобуття освіти в українських вищих навчальних закладах для представників української діаспори», ? так називався Міжнародний семінар, що його нещодавно провела УВКР.

Українська Всесвітня Координаційна Рада 26-27 квітня 2013 року провела в м. Києві науково-практичний семінар «Можливість здобуття освіти в українських вищих навчальних закладах для представників української діаспори».

Згідно із Законом про статус закордонного українця, іноземцям українського походження, які мають громадянство інших країн, передбачені пільги при вступі до вищих навчальних закладів України - для них встановлена квота на навчання за кошти Державного бюджету. На жаль, нині статус закордонного українця має всього 7 тисяч осіб, тому ми не можемо говорити про поширення цих пільг на значну кількість наших співвітчизників.

З іншого боку, існує так звана «Четверта хвиля» української діаспори, яка як відомо, за різними експертними оцінками становить від 2 до 5 мільйонів наших громадян, які з різних причин опинилися за кордоном з родинами, у складі яких є діти шкільного віку. Однак статус цих людей юридично не визначений, співпраця держави з цими особами в галузі освіти законодавчо не врегульована. Міністерство освіти і науки, молоді та спорту затвердило «План заходів щодо підтримки та розвитку українського шкільництва за кордоном», в якому йдеться про допомогу закордонним українським школам, однак на практиці часто ця допомога є чисто фігуральною, бо навіть гроші на відрядження представникам Міжнародної Української Школи, які видають своїм закордонним учням свідоцтва про освіту, приймаючи відповідні екзамени, владою не видаються.

Виконуючи Ухвалу V Всесвітнього Форуму Українців та відповідні резолюції секцій, УВКР постійно тримає в полі зору питання освіти наших закордонних співвітчизників. Цій темі й був присвячений згаданий науково-практичний семінар за участю як представників влади, наукових сил України так і представників закордонних українських громадських організацій, українських шкіл. Так, присутні з великою увагою вислухали виступ заступника директора департаменту зв'язків із закордонним українством та культурно-гуманітарного співробітництва Міністерства закордонних справ України Ярослава Барана, який говорив про Державну програму співробітництва із закордонними українцями у контексті теми семінару. Однак, чи не найбільш важливим для присутніх виявився виступ заступника директора департаменту вищої освіти, начальника відділу інформаційно-аналітичної роботи Міністерства освіти і науки України Миколи Фоменка. Це вперше представник цього міністерства міг кваліфіковано відповісти на непрості запитання представників освіти закордонного українства, за що отримав від присутніх велику подяку. А запитувати по суті проблеми було кому: на семінар приїхали Леонід Ткачук, голова Спілки українців Придністров'я, Олена Скрупченко, заступник директора української гімназії ім. І. Котляревського (м. Бендери), Тетяна Ключникова, голова об'єднання українців Підмосков'я «Криниця» (Росія), Тамара Позднякова, директор Української суботньої школи, Президент Асоціації «Україна+» (Венеція, Італія): Петро Піпка, директор Перемиського українського навчального комплексу (Польща).

Особливої щирості надав семінару виступ Ганни Козловської та Ірини Савкіної, які свого часу приїхали з Грузії і навчалися в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова. Їхні розповіді допомогли краще зрозуміти труднощі закордонних українців, які приїжджають на навчання до України.

Важливими були й інші доповіді, зокрема, члена Президії УВКР Євгена Гірника, який говорив про законодавче забезпечення права закордонних українців на освіту, члена Президії УВКР, представника Українського Конгресу Росії Валентина Пилипчука, який повідомив про стан української освіти в Росії. Цікавими для присутніх були також виступи директора Міжнародної Української Школи Людмили Іванової про деякі підсумки 2012 - 2013 навчального року в системі закордонної шкільної освіти, Олесі Палінської, канд.. філ. н., ст. н. співробітника Міжнародного інституту освіти, культури та зв'язків з діаспорою (Львів), яка доповіла про досвід створення українських підручників для освіти закордонних українців. Володимир Бессарабов, канд. хім. н., доцент кафедри дистанційної освіти Університету менеджменту освіти НАПН України ознайомив присутніх з можливостями дистанційного навчання для закордонних українців.

Заступник Голови УВКР Ольга Кобець, яка була модератором цього семінару, говорила про те, що з ініціативи УВКР Верховна Рада України ухвалила постанову про парламентські слухання «Українська трудова міграція: стан, проблеми та шляхи їх вирішення», які відбудуться 3 липня 2013 року, тому теперішній семінар слід розглядати як важливий етап підготовки до Слухань, Адже проблеми вступу закордонних українців до вишів України - це те питання, яке не сходить з порядку денного УВКР, починаючи з У Всесвітнього Форуму українців. Вона, зокрема, розповіла й про спільну роботу УВКР з Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти МОНУкраїни над проектом запровадження щорічного міжнародного конкурсу «Найкращий вчитель української мови за кордоном», який планується підготувати вже найближчим часом. Присутні мали змогу ознайомитися з проектом умов цього конкурсу і внести свої пропозиції щодо його проведення.

На завершення семінару було прийнято рішення направити відповідні листи до владних інституцій України з пропозиціями учасників семінару.

Семінар став важливим ще й тим, що від закордонних українських громад поступило чимало пропозицій щодо законодавчого забезпечення вищої освіти для закордонних українців, а також практичних порад.

У семінарі взяли участь та виступили члени Президії УВКР О. Ушинський, А.Кендзера, представники громадських організацій-членів УВКР, зокрема, Всеукраїнське жіноче товариство імені Олени Теліги, Товариство «Меморіал», Всеукраїнське товариство політичних в'язнів і репресованих та інші.

Передрук: Сайт УВКР http://www.uvkr.com.ua/news/4860

Фото Ірини Савкіної

Виступає Євген Гірник
Виступає Євген Гірник
Виступає Ярослав Баран
Виступає Ярослав Баран
Під час гострої полеміки. М.Фоменко та В.Пилипчук
Під час гострої полеміки. М.Фоменко та В.Пилипчук

На світлинах: Емблема УВКР. Виступає Євген Гірник. Виступає Ярослав Баран. Під час гострої полеміки. М. Фоменко та В. Пилипчук.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка