Тарасюк БорисВиступ Міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка під час церемонії урочистого відкриття Четвертого Всесвітнього форуму українців

Вельмишановний пане Президенте ! Шановні пані і панове! Дорогі друзі!

Участь в роботі ІV Всесвітнього форуму українців для мене - приємна нагода зустрітися з близькими по духу людьми, зі справжніми патріотами своєї історичної батьківщини. Радий бачити в цій залі тих, хто гідно несе високе звання українця у світі, пропагує національні традиції, рідну мову, давню й надзвичайно цікаву історію рідного краю, вболіває за сьогодення й майбутнє нашої держави.

За ініціативою Президента України Віктора Ющенка дієва співпраця із закордонними українцями стала одним із основних пріоритетів зовнішньої політики Української держави. Тому координувати співробітництво центральних органів виконавчої влади з українськими громадськими організаціями за кордоном Президент доручив саме Міністерству закордонних справ. Я та мої колеги вдячні Главі держави за цю високу довіру й усвідомлюємо важливість поставлених перед нами завдань.

У Міністерстві створено і вже рік активно працює Управління з питань закордонного українства. Відтак діяльність МЗС у цій сфері набула необхідної цілеспрямованості та, що найважливіше, конкретності.

Вважаю нашим спільним здобутком прийняття 26 липня ц.р. "Державної програми співпраці із закордонними українцями на період до 2010 року".

МЗС було також одним із активних розробників проекту "Національної Концепції співпраці із закордонними українцями", яку буде представлено на розгляд учасників Форуму.

В чому полягає важливість цих документів? Якщо дуже схематично, то Концепція має зробити нашу співпрацю системною і спрямувати її на перспективу. Державна програма до 2010 року є практичним втіленням ідей, закладених у Концепції. На здійснення конкретних заходів у рамках Державної програми передбачено фінансування в обсязі понад 76 млн. гривень.

Зараз МЗС виконує бюджетну програму під назвою "Заходи щодо встановлення зв'язків з українцями, які проживають за межами України". Нею на поточний рік асигновано 14 млн. грн. На ці кошти уже здійснюється фінансування понад 500 конкретних проектів, запропонованих українськими громадськими організаціями у 43 країнах світу. Найбільша кількість таких проектів реалізується в сусідніх з Україною державах, зокрема, на пострадянському просторі, де українці потребують невідкладної допомоги задля їх національно-культурного відродження та розвитку.

Не можу не згадати сьогодні й про діяльність Національної комісії з питань закордонних українців при Кабінеті Міністрів України.

Комісія в оновленому складі провела два засідання, позитивно розглянувши звернення понад 700 іноземних громадян чи осіб без громадянства, котрі мають намір набути статусу закордонного українця. 670 з них вже отримали відповідні посвідчення. Переконаний, що кількість бажаючих набути цього статусу  постійно зростатиме.

Важливого значення надаємо створенню мережі культурно-інформаційних центрів у складі закордонних дипломатичних установ України. Згідно з Указом Президента України від 20 лютого 2006 р. Міністерство закордонних справ має намір до кінця ц.р. відкрити такі центри в Австрії, Молдові, Польщі та Франції. Передбачається, що до 2011 р. буде відкрито 29 українських культурно-інформаційних центрів.

Ефективним інструментом підтримки закордонних українців є  Змішані міжурядові комісії. Вони займаються питаннями забезпечення прав осіб, які належать до національних меншин, і уже створені з Румунією, Словаччиною та Угорщиною. Ми ініціювали створення таких Комісій з Білоруссю, Молдовою та Польщею.

Для забезпечення прав українських меншин за кордоном Україна активно співпрацює з міжнародними організаціями, зокрема ОБСЄ та Радою Європи, маючи на меті залучення їхніх експертів до участі, зокрема, у моніторингу становища українців у Румунії.

Особливу увагу звертаємо на підтримку громадян України, які виїхали за кордон після розпаду Радянського Союзу. Їх називають представниками т.зв. "четвертої хвилі" еміграції. Україна вже підписала 13 двосторонніх міждержавних та міжурядових угод з іншими державами про працевлаштування наших громадян за кордоном, про їх правовий та соціальних захист. Ми продовжуємо переговорний процес із урядами відповідних країн для розв'язання актуальних для наших співвітчизників питань.

МЗС повною мірою усвідомлює важливість цієї роботи. Мої колеги сповнені бажання досягати конкретних результатів у згаданій сфері.

Шановні пані та панове,

Хотів би ще раз наголосити, що співпраця, яку ми налагоджуємо із закордонними українцями, є одним із найважливіших елементів зовнішньополітичного курсу України, визначеного Президентом і затвердженого законодавчо.

Стратегічним пріоритетом цього курсу було і залишається членство в ЄС і НАТО, що відповідає інтересам України та її громадян. Інтеграція до згаданих структур не суперечить готовності України розвивати взаємовигідні відносини з усіма державами світу, у тому числі - сусідніми.

Хочу запевнити, що і надалі зовнішня політика України залишиться передбачуваною, послідовною та відкритою. Саме такі підходи до формування зовнішньополітичного курсу впродовж останніх півтора років отримали високу оцінку міжнародної спільноти.

Викладу стисло наші зовнішньополітичні здобутки.

Політичний діалог України з Європейським Союзом здійснюється на якісно новому - партнерському рівні співробітництва.

Україна активно розвиває взаємодію з НАТО, успішно реалізуючи Інтенсифікований діалог з питань членства та відповідних реформ.

Відносини зі Сполученими Штатами досягли  стратегічного рівня. Ви знаєте, що США надали Україні статус країни з ринковою економікою, скасували дію "поправки Джексона - Веніка". У цьому є чимала заслуга українців, які проживають у США та Канаді. Хотів би подякувати сьогодні керівникам громадських організацій - Президенту Світового Конгресу Українців панові Лозинському та Генеральному секретареві СКУ панові Педенку, Президентові Українського Конгресового Комітету Америки панові Савківу молодшому, Президенту Світової Федерації Українських Жіночих Організацій пані Шкамбарі та іншим за цю надзвичайно важливу справу, яку ми разом зробили для України. Ми щиро вдячні вам за таку активну громадську підтримку.

Важливим зовнішньополітичним досягненням є переведення українсько-російського діалогу в русло прагматизму та відкритості. У переговорах з Росією активно порушується, зокрема, і питання про захист прав та задоволення освітніх, культурних і інформаційних потреб українців в Росії. Ми вітаємо активну позицію самих українців у Росії, їх громадських організацій, зокрема Об'єднання українців Росії (ОУР) та Федеральної Ради Національно-культурної автономії "Українці Росії", її керівників - Голови Ради пана Думи та співголів - пана Семененка та пана Бабенка. Переконаний, що лише спільними зусиллями ми зможемо реально зрушити з місця процес освітнього і національно-культурного відродження багатомільйонної української громади в Росії. Як ви знаєте, лише за офіційними даними в Росії проживає близько трьох мільйонів наших співвітчизників.

Україна проводить нову регіональну політику, спрямовану на перетворення Східної Європи на простір європейських демократичних цінностей, стабільності та добробуту. Президентом України започатковано ініціативу - Спільнота демократичного вибору, яку вже продовжено Румунією та Литвою.

План Президента України є ефективною запорукою вирішення Придністровського конфлікту. Наші активні зусилля з розв'язання цієї кризи пояснюються і тим, що в Придністров'ї є численна українська громада - майже 250 тисяч осіб.

Шановні пані та панове,

Зовнішня політика була б менш вдалою, якби в державі не відбулися за останні півтора роки значні зміни. В Україні зроблено чимало для утвердження демократії і побудови громадянського суспільства. В цьому є і ваша заслуга.

Великий Григорій Сковорода говорив "Хто добре запалився, той добре почав, а добре почати - це наполовину завершити".

Ентузіазму і амбітних планів у нас чимало. Справу почато. Нами спільно уже зроблено чимало конкретних справ. Наполегливості нам не бракувало і не бракуватиме. Українських дипломатів не зупинять наявність проблем чи неможливість вирішити якісь із них на даному етапі.

Впевнений, що на пленарному засіданні делегатами буде об'єктивно проаналізовано зроблене і сплановано подальші спільні дії. Уже цитований мною Сковорода вважав, що "з усіх втрат втрата часу - найтяжча". А від себе додам - втрата уже набраної швидкості є неприпустимою.

Впевнений, що спільними зусиллями ми збудуємо нашу демократичну і європейську Україну.

Сподіваюся на подальшу співпрацю з вами.

Слава Україні

18 серпня 2006 року

http://www.mfa.gov.ua/mfa/ua/publication/content/6617.htm

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка