Український часопис (Саратов)

Докія Примакова
Докія Примакова

Перший регіональний фестиваль української культури у Саратові

30 листопада 2013 в місті Саратові відбувся перший регіональний фестиваль українських культур «Українські барви в Саратові».

З українськими піснями і танцями виступили творчі колективи з 11 районів області: Федорівський, Вольський, Самойлівський, Дергачівський, Балашовський, Хвалинський, Калінінський, Єкатеринівському, Новобурасского, Радянський, Балаковської. Всього у фестивалі взяли участь 19 самодіяльних колективів, понад 180 учасників.

Ми, учасники ансамблю української народної пісні «Господарочка» та ансамблю козачої пісні «Станиця Вільна» міста Балаково, де художнім і музичним керівником є Леонід Коваленко, взяли активну участь у фестивалі. Тема фестивалю присвячена майбутньому 200-річному ювілею з дня народження великого сина українського народу, поета, художника та публіциста Т.Г.Шевченка.

Докія Примакова
Докія Примакова

Міжрегіональний фестиваль-подорож на теплоході «Козьма Мінін»

Учасники фестивалю: вчені - етнографи, мистецтвознавці, культурологи, історики з різних регіонів Росії.

«Довгий шлях Великої Риби річки Чусової» ? це унікальний проект, спрямований на збереження спільної історії, традицій народів і етнічних груп Росії. Проект створений пермським фондом «Нанук».

Фестиваль починається на річці Чусовій і водним шляхом поступово спускається до пониззя Волги. Команда «Великої Риби» по шляху свого проходження робить зупинки в розташованих на берегах Волги містах, в яких проходять символічні театралізовані акції, показ виробів декоративно-творчого мистецтва, обговорюються питання збереження традиційної творчості .

І ось 11 вересня 2013 теплохід «Козьма Мінін» з пасажирами «Великої Риби» пришвартувався в порту міста Балаково.

Балаковські творчі колективи дбайливо готувалися до зустрічі з гостями. На березі Волги зустрічали гостей хлібом-сіллю, піснями, танцями і обрядами народів, що проживають в місті Балаково.

Учасники українського фольклорно-етнографічного гурту «Червона калина» теж брали активну участь у фестивалі.

Головне дійство фестивалю розгорнулося в міському палаці культури. Тут пройшла театралізована вистава «Пермь Великая, глаголемая Чусовая», виставка-ярмарок народних промислів та ремесел, майстер-клас прикладної творчості .

Ми, українці, від щирого серця вітали гостей рідною мовою, співали українські народні пісні.

Олександр Волощук - український журналіст, письменник, мандрівник
Олександр Волощук - український журналіст, письменник, мандрівник

Нотатки мандрівника

До Саратова я прибув напередодні православного свята апостолів Петра і Павла, розмістившись при чоловічому Свято-Нікольському монастиреві. Оскільки раніше ніколи не доводилося бувати в цьому одному з найбільших міст Поволжя, то перший день перебування в Саратові присвятив знайомству з ним. А вже після домовився про зустріч із головою Саратовської організації «Український культурно-просвітницький центр «Родина» Ігорем Шульгою. Зустрілися ми з ним у міському Парку Перемоги, з оглядового майданчика якого відкриваються чудові краєвиди майже на весь Саратов, на Волгу і на місто Енгельс, що знаходиться на протилежному березі великої ріки.

Ігор Шульга - колишній військовий, а нині - професійний історик, має кілька наукових праць з вивчення історії заселення та господарського освоєння Нижнього Поволжя. Від нього я отримав фахову інформацію щодо української історії Саратовського регіону.

Докія Примакова
Докія Примакова

Про участь «Червоної калини» у Всеросійському фестивалі народної творчості «Світло душі» і не тільки

Як швидко лине час! В травні 2011 року ми - учасники українського фольклорно-етнографічного гурту «Червона калина», міста Балаково, Саратовської області, вперше їхали зі своєю самодіяльною програмою на Всеросійський фестиваль народної творчості «Світло душі» в місті Зарічний Пензенської області. Дуже хвилювались, адже підчас підготовки нам не допомагали ані режисери, ані хореографи, ми не знали правил показу програм на Всеросійському фестивалі. Взяли те, що було в пам'яті, було на душі, що змайстрували власними руками. На виступах інших національних колективів ми дивувались їх творчому настрою, майстерності співу, грі на музичних інструментах, особливостях національних костюмів. З захопленням аплодували тим учасникам, які подобались.

Докія Примакова
Докія Примакова

Участь центру національних культур м. Балаково у Міжрегіональних Кирило-Мефодіївських читаннях

Учасники фольклорно-етнографічного гурту «Червона калина», центру національних культур міста Балаково, Саратовської області 22 травня взяли активну участь в Міжрегіональних Кирило-Мефодіївських читаннях «Славянская культура: диалог во времени и пространстве». Захід був присвячений 1150-річчю слов'янської писемності і проводився в приміщенні Балаковського філіалу Російської академії народного господарства і державної служби, якому сповнилось 15 років з дня створення. На засіданні були присутні настоятель храму Святої Трійці отець Амвросій, Муратова В. К. - кандидат педагогічних наук, доцент, Кошелєва Т. І. - завідуюча музею історії м. Балаково, працівники місцевих бібліотек, громадських організацій, студенти ВУЗів.

Відкрила читання Миролюбова Лідія Романівна - доцент, кандидат філософських наук, завідуюча сектором освіти філіалу, киянка.

Були освічені такі теми:

Докія ПРИМАКОВА, активістка українського руху м. Балаково Саратовської області
Докія ПРИМАКОВА, активістка українського руху м. Балаково Саратовської області

Українські народні й православні свята - найщедріший ґрунт для збереження й популяризації наших прадідівських звичаїв та обрядів. І це найперше завдання для українських громад, що тривало перебувають на віддалі від нашої прабатьківщини. Не забути, зберегти, передати онукам-правнукам, прищепити і їм святу синівську любов до Отчого краю. Що може бути більш важливим і нагальним? Не останню роль у цій справі відіграють велелюдні свята, коли громада збирається разом, люди спілкуються, влаштовують концерти чи вечорниці, смакують домашні страви національної кухні, а потім, щасливі від теплої ноти щирих розмов, розходяться аж затемна.

Аби народне свято відбулось і відбулося вдало, варто заздалегідь продумати його сценарій. Ми, українці маленького містечка Балаково, пропонуємо наші минулорічні напрацювання. Словом, українська літературно-музична композиція до шанованого в народі свята Спаса…

Святкуйте і ви, до купи єднаючись усією громадою!

З Днем Незалежності України!
З Днем Незалежності України!

Містечко Балаково є райцентром Саратовської області, розташоване на лівому березі Волги, а завдяки судноплавному каналу зі шлюзами, що переділяє містечко, його називають ще «Волзькою Венецією». І хоча до рідної України звідси таки далеченько, але повірте, серцем повсякчас линемо у рідні батьківські краї. Особливо у день українських свят…

Ось і День української Незалежності відмітили «гуртом», під час першої (після літніх канікул) репетиції наших ансамблів «Господарочка» та «Червона калина». Зібрались, поспівали пісень, згадали батьків, їх нелегку долю й працю, воєнне й післявоєнне лихоліття, що якраз прийшлось на їх молодії роки. Згадали, як виховували нас. Тоді за щоденною важкою роботою, як то кажуть, «і вдома, і на полі», мало було часу на «мораль» та «велику науку», а мама і тато виховували нас власним прикладом. Своєю чесністю, працелюбством, добрим ставленням до людей і сердечним - до нас, малечі… Словом, зітхнули за батьків, витерли сльозу, згадали їх ласкавим словом…

Докія Примакова, керівник українського фольклорно-етнографічного гурту 'Червона калина' =
Докія Примакова, керівник українського фольклорно-етнографічного гурту 'Червона калина' =

День дружби і єднання слов'ян

…. ми розсипані, наче намисто,

на вселенських просторах землі….

25 червня святкують міжнародний День дружби і єднання слов'ян. У всьому світі слов'ян близько 270 мільйонів. Серед слов'янських держав найбільш популярним це свято є у Росії, Україні та Білорусі. У рамках святкових урочистостей проводяться заходи, спрямовані на розвиток дружніх відносин між нашими країнами.

Зрозуміло, що аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Червона калина» із міста Балаково не міг, не мав права, не відзначити таке свято. Втім, що ж його придумати? Чим приємно порадувати нашого глядача? Так, ми вже не раз проводили народні свята, і у нас є щирі шанувальники, себто «наш глядач». А все ж, репертуар «Червоної калини» відомий лише пені частині мешканців міста Балаково, що готується до свого 250-річного ювілею. Сіли. Подумали. Наші рушники й вишивки бачили тільки в Центрі національних культур, а що як вийти на більшу сцену? Домовилися із адміністрацією місцевої виставкової зали і влаштували там вернісаж наших вишиванок: рушників та сорочок. На відкриття експозиції творчості сучасних майстрів запросили балаківське телебачення.

Докія Примакова, керівник українського фольклорно-етнографічного гурту 'Червона калина'
Докія Примакова, керівник українського фольклорно-етнографічного гурту 'Червона калина'

Народні свята, як ковток свіжого повітря

12 червня 2012 року в Саратові відбувся І-ий обласний фестиваль національних культур, що отримав назву «Саратовські бабусі». До участі у ньому були запрошені двадцять шість колективів нашої області. Місце події - етнографічний комплекс «Национальная деревня Саратовской области». А ось поштовхом до проведення реґіонального фестивалю став блискучий виступ буранівських бабусь на Євробаченні-2012.

Наш колектив, ансамбль української народної пісні «Господарочка» під керівництвом Леоніда Коваленка, став єдиним представником від міста Балаково. Ми відчували, що місія ця почесна і надзвичайно відповідальна, адже аматорських колективів у нашому місті багато, втім представляти рідне Балаково доручили саме нам! Відтак наші балаківські «господарочки» із неабиякою повагою поставились до свята. До виступу підготували дві жартівливі українські народні пісні: «На городі буркун…» та «У місяці сентябрі». Довго думали-гадали, як пов'язати хустки на голові, щоб наші «бабусі» були найгарніші з усіх виступаючих і щоб усім одразу було зрозуміло, що ми - українки. Після тривалих «нарад» і «дебатів» зупинилися на класичному варіанті - вив'язалися «солохами».

Без зайвої скромності, виступ нашої «Господарочки» удався на славу. А вже як «кум» заспівав до «куми», мовляв, «принесе їй сала», та як почав підморгувати глядацькій залі, то вже публіка «дала волю емоціям». Глядачі тривало плескали і вигукували «браво». Собі на радість, а нам на втіху.

Докія Примакова, керівник українського фольклорно-етнографічного гурту 'Червона калина
Докія Примакова, керівник українського фольклорно-етнографічного гурту 'Червона калина

Ми - діти Богині-Матері

Всяк в этот бренный мир входящий

Храни родник животворящий.

Мы расточительны, беспечны,

Дары Земли, увы, не вечны.

Владимир Примаков,

учасник гурту «Червона калина»

Милосердя до людей і добре ставлення до навколишнього світу - то важливі складові нашого гармонійного життя-буття. І про це повсякчас пам'ятають учасники українського фольклорного гурту «Червона калина». Цьогоріч, 28 березня, для вихованців Балаківського дитячого будинку організували й провели незвичний літературно-музичний фестиваль. Незвичний, бо мав українське народне підґрунтя. Місцем зустрічі обрали залу районної бібліотеки.

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка