Олександр Двоєконко
Олександр Двоєконко

Бесіда з координатором молодіжного українського руху Росії Олександром Двоєконко

Щойно у Москві пройшов Український молодіжний форум Росії - перше подібне зібрання російських українців. Наш сайт інформував читачів про його перебіг. Форум утворив нову громадську організацію з одноіменною назвою - УМФР.

Нині ми знайомимо читачів з бесідою із одним із організаторів Форуму, лідером Саратовського українського молодіжного клубу культурно-просвітницького центру«Родина» паном Олександром Двоєконком.

Пане Олександре, розкажіть про створення Українського молодіжного клубу у Саратові. Як збиралася молодь, які ідеї і почуття її об'єднували? Які заходи вдалося провести?

Спершу восени 2009 року ми створили громадську організацію Український культурно-просвітницький центр "Родина", що об'єднував в собі одразу всі напрямки діяльності - від культури і освіти до молодіжних заходів. Перші півроку ми не бачили потреби відокремлювати молодь, оскільки всі заходи ми робили спільно з старшим активом.

Суттєві зміни відбулися через півроку, коли ми вирішили запровадити курси української мови. Саме з курсів, я вважаю, можна вести відлік існування Саратовського українського молодіжного клубу (СУМК).

Сама назва була обрана не випадково. Фактично СУМК є молодіжним крилом "Родини", але в Саратовський області, незважаючи на те, що навіть за офіційними даними перепису кожне третє прізвище є українське, бракує молодих свідомих українців. Історично українці, а саме українські чумаки, почали заселяти порожні землі Саратовського лівобережжя ще в середині XVIII століття, далі у 20-х роках ХХ століття на Саратовщині відбувалася дуже широка українізація, були школи, газети, навіть були плани переводу діловиробництва на українську, тому що переважній частині місцевого населення було легше розмовляти та користуватися рідною українською мовою. Але таку політику більшовики на початку 30-х років швидко припинили і українізація була ліквідована, зрозуміло, з репресіями. З тих пір автохтонне українське населення Саратовщини невпинно асимілювалося. На сьогодні від українського минулого Саратовської землі залишилися лише прізвища та рідкі осередки збереження української мови та культури в деяких селах. Якщо брати останні хвилі української міграції, то Саратов не є привабливим містом а ні для роботи, а ні для українського студентства.

Отже, повертаючись до назви нашого молодіжного об'єднання, до нас з молоді приходили переважно росіяни, що цікавились українською культурою, або етнічні українці, нащадки українських переселенців, які вважали себе росіянами. Таких людей могли дещо відшовхнути незрозумілі слова "діаспора", "українське об'єднання", тощо, тому довелося саме для молоді шукати більш нейтральну назву. Тоді і виникла ідея назвати молодіжне крило клубом.

Як я вже казав, все почалося з курсів української мови для молоді. Це були не стільки курси по вивченню мови, скільки уроки по історії України, її культури, традицій. Для більшості саратовців Україна далека і невідома країна, дізнатися про яку дуже цікаво, особливо на тлі інформаційної війни в російських ЗМІ 2004-2010 років, коли інформація про Україну дуже сильно розходилася із дійсністю.

На курсах я намагався донести до слухачів якомога більше інформації про мову, історію, культуру (як сучасну так і давню), традиції. І все це я намагався робити так, щоб молоді було цікаво, щоб це не було рутинне студіювання, а цікавий поступовий процес.

Якщо говорити про заходи, то можна виділити декілька найважливіших, що вдалося провести: літня міжнародна школа україністики "Крок до України" у Львові, яку оганізував «Міжнародний інститут освіти, культури та зв'язків з діаспорою» спільно з нами. Також це подорожі до Києва, Володимира-Волинського (на фестиваль "Володимир"). Окрім того наш клуб прийняв участь у байдарковому рейді у Польщі, що проходив поміж українськими селами на Підляшші. Ще ми побували в гостях у українців Варшави, Любліна, Більська-Підляського, налаштували тісні зв'язки з Союзом українців Підляшшя. Перелічувати можна багато і це дуже приємно.

Окремо можна виділити нашу роботу в самому Саратові. Як я вже казав, протягом вже двох років ми проводимо курси української мови, які зазвичай тривають з зими по літо кожного року, часом ми збираємося просто на різні українські свята. Цього року ми робили український різдвяний вертеп разом із нашими старшими колегами. Також минулої осені ми провели перший фестиваль слов'янської культури в Саратові під назвою "Слов'янське небо". Як не дивно, але в Саратові до цього майже не проводилось заходи, пов'язані із слов'янством. Якщо буде все гаразд, то цей фестиваль ми будемо проводити щороку. Загалом і тут є про що розповісти, тому що ми намагаємося робити якомога більше і на обласному та міському рівнях. Це потрібно було для того, щоб нас помітили, щоб знали що в Саратові існує справжня українська організація. Це завдання ми вже виконали на рівні і клубу і "Родини". Будемо продовжувати працювати в тому ж напрямку.

Зараз у нас готується декілька міжнародних проектів, але то вже буде спрямовано не тільки на Саратов. Тепер кожне молодіжне об'єднання в Росії після створення УМФР повинно думати не тільки про власний регіон, а й про всю Росію. В принципі, коли ми ще тільки починали працювати над своїми першими міжнародними проектами, то намагалися долучати людей з інших регіонів. Наприклад у Львів на школу україністики ми запросили також слухачів із Москви, Воронежу та Польщі.

В двох словах про діяльність нашого клубу можна сказати, що ми відкриті абсолютно для всіх, в нас немає ніяких обмежень стосовно членства в клубі, ми намагаємося активно приймати участь у міських заходах, а також організовувати свої. Один із важливих напрямків - підтримувати контакти з Україною та світовим українством. Адже, діаспора - поняття глобальне.

Не треба самого початку існування організації обмежувати себе лише регіональним рівнем. Багато моїх знайомих вважають, що потрібно спочатку "розкрутитися" у своєму регіоні, потім в Росії, а вже далі організовувати щось міжнародне. Я вважаю, що це невірний підхід, оскільки на сьогоднішній день я бачу майбутнє українських молодіжних організацій Росії у співпраці зі західними українськими об'єднаннями і фондами, а також з різними установами в самій Україні. Гарний приклад - «Міжнародний інститут освіти, культури та зв'язків з діаспорою» у Львові.

Яким чином виникла ідея проведення загальноросійського форуму молоді? Розкажіть про організації, що в нього ввійшли.

Ідея проведення подібного заходу виникла досить давно. Коли я перебував у Москві весною 2010 року, я познайомився з тодішнім керівником Українського молодіжного клубу Москви Андрієм Мірошніченком. В той час ми якраз обговорили ідею такого молодіжного з'їзду. Відзначу що думки про форум одночасно висловлювалися різними людьми, але справа не переходила в практичну площину. І ось коли я приймав участь в засіданні Світового Конгресу Українців у Перемишлі, я обговорив цю ідею з головою ОУР Валерієм Семененко і тоді справа зрушилася з місця. Після цього я неодноразово приїздив у Москву, де ми спільно укладали концепцію форуму, шукали назву, радились. (Причому в Москві було кілька контактів, де я шукав допомогу). Коли вже була сформована ідея і ніби все було готове до початку організаційної роботи почалися відомі судові позови Мінюсту до ОУР і ФНКА УР та тиск на Бібліотеку української літератури у Москві. Я вже навіть розмірковував чи не варто перенести форум на більш спрятливий час, але саме в той час до організації долучилися чудові люди, які активно підтримали ідею. Окремо виділити хотілося б Олену Карасьову, Ігоря Солов'я, Олександра Сєркова, а також цілком весь оргкомітет, який налічував 15 осіб. Зрозуміло що треба відзначити реальну допомогу наших старших товаришів. УМФР - це дуже гарний приклад спільної роботи. Будемо просуватися далі також тільки разом.

Сам факт проведення УМФР - великий крок на шляху створення організованого українського молодіжного руху в Росії.

Що стосується організацій, що прийняли участь у підготовці проведення форуму, тут можна відзначити Культурний центр України в Москві, що надав нам приміщення, столичну організацію «Українці Москви», Посольство України в Росії (надало 10 місць в готелі для перебування гостей форуму), Об'єднання українців Росії (а саме - Валерія Семененка). Ми висловлюємо глибоку подяку всім вищеназваним організаціям за надану підтримку.

Цікаво, що федеральна влада, яка нині у Москві юридично ліквідує ОУР, здається досить тепло поставилася до української молоді. Принаймні на форумі виступили чиновники федерального рівня. Як вам, молодим, вдалося завоювати симпатії влади?

Гадаю, що федеральна влада до нас ставилася скоріше обережно, я б не сказав що негативно, але просто обережно. Виступи високопосадовців на самому форумі зовсім не свідчать про те, що нас чекає беззастережна підтримка в усьому. Це свідчить про певну зацікавленість уряду, про вияв певного інтересу до молодіжного об'єднання. Ми цінуємо цю увагу. Якщо дійсно виявиться, що російська влада готова співпрацювати з нами та налагоджувати діалог, в цьому випадку ми обов'язково будемо тримати і розвивати цей діалог. Я вважаю що без нормальних, відкритих відносин з владою буде досить важко щось робити взагалі. Ми живемо у Росії, де влада тримає у своїх руках усі важливі ресурси: від ЗМІ, до приміщень і фінансів. Але і за нами є інтелектуальний потенціал, культура і організація. Я певний, що існує достатньо широка сфера, де ці матеріальні можливості і ідеї та культура перетинаються, саме тут і виникає співпраця. Давайте залишатися оптимістами, хоча б тому що ми молодь.

Через рік, після другого форуму, мені буде легше відповісти на питання, в яких проектах вдалося вийти на реальну співпрацю. Про проблеми між ОУР та Мінюстом прошу звертатися до Валерія Семененка, я тут коментувати не буду.

Які плани новоствореної організації? В яких ділянках (освіта, наука, спорт, церква, мистецтво, правозахист, міжнародні відносини) ви плануєте працювати?

На сьогодні завдання УМФР - створити діючу координаційну раду молодіжних об'єднань. Процес створення розпочато, основу організації сформовано. Далі будемо вислуховувати пропозиції, організовувати нові заходи, проекти. Зараз ми вже маємо єдиний інформаційний портал УМФР - сайт www.vecheerka.ru , будемо створювати відділ юридичних консультацій для українців Росії. Взагалі, напрямки нашої подальшої діяльності можна прочитати в фінальній резолюції. Можу виділити найважливіші на сьогодні:

- Запросити до участі в роботі «Українського молодіжного форуму Росії» інші ініціативні осередки української молоді, що функціонують в Російській Федерації.

- Розробити та втілити систему інформаційної взаємодії між молодіжними осередками та окремими її членами з використанням сучасних методів комунікації (на базі Інтернет).

- Вивчити досвід роботи міжнародних та регіональних молодіжних організацій. Налагодити тісну співпрацю з світовими об'єднаннями української молоді.

- Закликати українську владу звернути ретельну увагу на потреби української молоді за кордоном, зокрема, в Російській Федерації.

Паралельно з цими завданнями будемо втілювати в життя конкретні проекти. Сама концепція полягає в тому, що кожний осередок розробляє свої проекти, залучає інших, підтримує контакти.

В перший рік існування не варто чекати глобальних проектів, ми починаємо майже з нуля.

На сьогодні ми маємо найважливішу задачу: об'єднатись та підтримувати один одного в усьому, навіть в самих невеликих починаннях. Ми мусимо пройти етап становлення.

Хто обраний в керівництво УМФР? Яка структура організації? Чи має ваша організація інформаційну службу?

УМФР- неформальне об'єднання українських молодіжних організацій та окремих активістів. На період до проведення чергового форуму поточну координацію діяльності молоді здійснюватиме оргкомітет (координаційна рада), в який ввійшли представники різних молодіжних осередків. Далі оргкомітет повинен розширюватися за рахунок нових членів, які не були на форумі в Москві, але б хотіли приймати участь в УМФР.

Також ми поки що відмовилися від обрання керівництва, тому що керівництво ще не викристалізувалося остаточно. Всі - лідери, всі з ідеями. Взагалі, на мою думку, керівництво в громадський організації не потрібно, потрібні координатори. В такому об'єднаннi як УМФР кожна людина може запроваджувати свої проекти, незалежно від посади та статусу. Кожен несе відповідальність за кожного, кожен працює заради кожного. В такому випадку керівництво не потрібно. УМФР не є офіційно зареєстрованою громадською організацією, це неформальне об'єднання, яке буде об'єднувати в собі молодих українських активістів Росії. А вже ті активісти, в свою чергу, повинні дбати про свій регіон, створювати там офіційно зареєстровані об'
Інформаційної служби ще немає, в будь-яких випадках можна звертатися або напряму до оргкомітету форуму Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., або до Ігоря Солов'я Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. , або до мене Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. (Олександр Двоєконко).

21 травня у Москві розпочнеться V З'їзд ОУР. Чи планують представники УМФР прийняти в ньому участь і запропонувати свої конкретні ідеї?

УМФР, як незареєстроване неформальне об'єднання, не має права надсилати делегатів на З'їзд ОУР, але наш представник, звичайно, буде присутнім як гість.

Що стосується членства в ОУР, то незабаром буде розглянуте питання введення представника молоді до керівництва ОУР, але не від УМФР, а від усієї молоді Росії загалом. Такий підхід зумовлений передусім юридичною стороною питання (нагадую, незареєстровані організації не можуть мати членства в ОУР), а також прагненням молоді зберігати свою автономність і співпрацювати з ОУР, так би мовити, на рівних засадах.

Тому на сьогоднішній день вважаю найкращим варіантом - введення в керівництво ОУР одного представника УМФР, котрий просував би та лобіював інтереси молоді, і паралельно набирався досвіду в громадській роботі.

Але остаточне рішення стосовно представника від молоді буде за З'їздом ОУР.

Від імені УМФР я бажаю V З'їзду ОУР успішної роботи!

Олександр ДВОЄКОНКО

Саратов-Мюнхен

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Олександр гостює у родичів на Волині
Олександр гостює у родичів на Волині
Українська молодь Росії (Олександр Двоєконко в центрі)
Українська молодь Росії (Олександр Двоєконко в центрі)

На світлинах: Олександр Двоєконко. Олександр гостює у родичів на Волині. Українська молодь Росії (Олександр Двоєконко в центрі).

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка