Лідія Близнова
Лідія Близнова

Тепле, щире та домашнє свята

"Отче хлібе насущний, в щоденній потребі хай же святиться ім'я твоє СТОЯЗИКО,

І на полі, й на морі, на шахті і в небі буде воля твоя наш безмовний владико".

Під таким гаслом Сибірський центр української культури "Сірий клин" разом з бібліотекою імені Дмитра Івановича Мєндєлєєва \завідуюча Ольга Антонівна Чаплак\ ще в тому році склали в план заходу під назвою "Диво землі - хліб". Радо відгукнулись взяти в цьому участь вірменський центр "Урарту" - керівник Анаіт Сароян, "Омські білоруси" - керівник Валентина Шевченко, казахський центр "Молдір" - керівник Алтинай Жунусова та Центр слов'янської культури на чолі з методистом Анастасією Зайцевою.

Були запрошені учні школи № 7, з якою центр та бібліотека співпрацюють вже не перший рік. На початку свята Ольга Чаплак представила почесних гостей - депутата міської ради Є. Аронова та представників заводу "Хлібодар", які прийшли не з порожніми руками.

Почалось свято з вірша "На свете я видела хлеба немало", який прочитала Галина Жигуліна, незмінна ведуча всіх наших свят. І першим почав презентувати свою програму Центр слов'янських традицій. Розповідь супроводжувалась демонстрацією слайдів, провели з присутніми дітьми гру "Роздувайся пузир", бо вона має відношення до хліба.

Білоруси добре оздобили свій стіл, на якому стояли принесені хлібні вироби, діти читали вірші білоруською мовою. Вийшло так, що дещо спільне було у виступах слов'янського центру та білорусів, але піднесено все по-різному.

Далі слово надали казахському центру. Гарні дівчатка, також в національному вбранні, дуже цікаво розповіли про хлібні вироби Казахстану, відразу пригостили присутніх баурсаками, заспівали свою пісню про хліб.

До речі, в процесі підготовки до свята, на кожній мові були зроблені надписи "Диво землі - хліб".

А вірменський центр розповів про свій лаваш, найдревніший хліб на землі. Так, глядачі здивовано взнали, що вірменський лаваш має бути в довжину 1 метр. а завширшки 40 сантиметрів.

І, нарешті, український центр вийшов з піснею "Зелене жито". Розповіли й про обрядовий хліб, й найулюбленіший учинений хліб. Гості довго намагалися зрозуміти, що таке "учинений" хліб! Провели невеличку вікторину про українську страву - вареники. Ведуча Галина Жигуліна сказала кілька слів про те, що в давнину вареники наділялися певними магічними властивостями. Оскільки вареник за формою нагадує місяць, йому в народі приписували деякі властивості місяця - сприяти добробуту і зміцненню здоров'я людини. Начинки для вареників також мали особливі прикмети. Так, начинки з бобових, круп, маку повинні були сприяти родючості зелені й продовженню людського роду. Тому на весілля обов'язково готували вареники.

Запитали глядачів, з якою начинкою готували вареники, щоб задобрити духів: добрих - щоб допомагали, а злих - щоб не шкодили? А також як називали вареники в західноукраїнських регіонах.

На "ура" глядачі сприйняли пісню "Із сиром пироги" у виконанні хору "Сірий клин" та його соліста Михайла Набоки. Галина Жигуліна разом з Грицьком Кукою прочитали вірш Дмитра Павличка "Пахне хлібом трава".

А з якою теплотою сприйняли присутні запитання "Хто їв хліб "від зайчика"? Першими відгукнулись білоруси. По залу прокотився теплий гомін, очі заблищали, коли Грицько розповів вірш "Хліб від зайчика", та Лідія Білоус почала роздавати цей хліб. Хто одразу ж клав його до рота, а хто й до сумочки, щоб віднести додому - онукам, родині.

А потім всі свої вироби виставили на загальний стіл, який був найбагатший за всі столи світу! Бо на тому столі був БЕЗМОВНИЙ ВЛАДИКА!

До речі, висловлюємо Щиру подяку Наталі Литвіненко-Орловій за допомогу у проведенні такого теплого, щирого, домашнього свята. Ми скористувались деякими її доробками з цієї теми.

Лідія БЛИЗНОВА

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

На світлинах: Лідія Близнова.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка