Голова СЦУК "Сірий Клин" Сергій Винник
Голова СЦУК "Сірий Клин" Сергій Винник

Як українське Різдво святкували у Сибіру

В Україні кажуть: як зустрінеш Різдво - так і проведеш весь рік. 5 січня 2012 року в Омському Будинку дружби Сибірський центр української культури «Сiрій клин» (СЦУК) показав свою різдвяну програму «Зірка над вертепом», де глядачам повідали про те, як зустрічають Різдво в Україні. Гостей розмістили в фойє зали, перед великою різдвяною ялинкою, і атмосфера свята була надзвичайно радісна. Серед почесних гостей - митрополит Омський і Тарський Феодосій /на спокої/.

Довідка. Сірий Клин (інша назва: Сіра Україна), з кінця XIX-початку XX ст. - неофіційна назва реґіону компактного проживання українців у Південно-Західному Сибіру і Північному Казахстані (загальна площа 460 тисяч квадратних кілометрів). З кінця XIX-початку XX ст. частину сибірського краю українські переселенці називають Сірим Клином або Сірою Україною. Сірий Клин - назва того обширу, який охоплює колишній Степовий край, тобто сучасний північний Казахстан, південь Омської області, Барабінський степ в Новосибірській області, Кулундинський степ - частково в Новосибірській, а частково в Алтайському краї, а також деякі інші райони Алтаю.

Вступне слово на святі української громади Омська тримає голова СЦУК Сергій Винник. Він, зокрема, звернувся до гостей із привітаннями, а опісля вручив митрополиту Омському і Тарському Феодосію посвідчення почесного члена Сибірського центру української культури «Сiрий клин». У відповідь митрополит Феодосій з притаманною йому пастирською просвітленістю подякував за надану честь і побажав усім присутнім щастя, добра, щирої віри і многая літа. Під керівництвом Його Високопреосвященства присутні заспівали «Многая літа», і свято почалося.

Старійшини нашого центру Лідія Григорівна Близнова та Юрій Дмитрович Неміш разом із дитячо-юнацьким колективом «Цвiтень» показали, як відзначають одне з найголовніших релігійних свят православного світу - Різдво Христове. Вірний прадідівським традиціям український народ сідає за святковий щедрий, але пісний стіл. Обов'язково на столі мають бути дванадцять страв - на честь дванадцяти апостолів. Традиційними стравами завжди були борщ, вареники, кутя, риба, гриби, каша, квасоля, картопля, голубці, печиво. Надзвичайно приємно, що до нашого свята усі страви готувались власноруч, нашими бабусями з українського Центру. Готувались за старовинними народними рецептами. Від душі та з великою любов'ю.

Діти залюбки допомагають у приготуваннях, особлива роль відводиться старшій доньці. Накриваючи стіл на Святий Вечір, після заходу сонця застилають його свіжим сіном або соломою. Поверх сіна насипають трохи зерна і покривають стіл скатертиною, під яку по кутах кладуть по зубочку часнику. Він має оберігати від злої сили та хвороб. Варто наперед подбати, аби у будинку, на почесному місці, стояв "дідух" - святково прикрашений, перев'язаний стрічками сніп пшениці, жита або ж вівса. Перша вечірня зірка сповіщає людям про велике диво: народження Сина Божого! Відтак можна починати Святу Вечерю - запалити свічку, помолитися...

Ні в якому разі не можна цього дня лаятися і сперечатися, а ще всі члени сім'ї мають обов'язково зібратись вдома, у родинному колі. Чому? Бо є народне повір»я: якщо зустріти Різдво в дорозі, то цілий рік проведеш у поневіряннях.

Відтак різдвяний вечір у «Сірому клині» радував присутніх і відтворенням прадавніх народних обрядів. Один із найтаємничіших - то ворожіння в різдвяну ніч, коли дівчата, намагаючись зазирнути у свою долю, гадають на нареченого і майбутнє заміжжя. Обряди ворожіння талановито і надзвичайно романтично відтворили учасники дитячого ансамблю «Барвiнок» (під керівництвом Тетяни Кондратьєвої) із села Ганнівка Полтавського р-ну Омської області. Для цього навіть принесли на справжньому коромислі відра з водою. І жодної краплі не було пролито!

Спостерігаючи за святом, приємно було бачити, як багато хто з глядачів підспівував народному фольклорному ансамблю «Калинонька» чи народному хору «Сiрий клин». І навіть митрополит Феодосій спiвав ​​разом із громадою! А коли лунали різдвяні славні, Його Високопреосвященство іноді злегка притупував у такт музиці. І це було надзвичайно сердечно.

Ну, і найголовніша частина свята - це різдвяні колядки. Їх виконують після вечері. У народі кажуть: «Коляда іде». Колядники співають під вікнами і викликають на вулицю господарів: «Нова радiсть стала, яка не ​​бувала, - звiзда ясна над вертепом вночі засiяла». З дозволу хазяїв біля їх ґанку розігрується маленька вистава. Найчастіше героями бувають: Коза - символ добра і достатку, біблійний персонаж - цар Ірод, Чорт, Смерть із косою та легкокрилий Ангел. Господарі щедро пригощають колядників, а, бува, і запрошують до хати. Відмовити, не впустити колядників до господи чи двору аж ніяк не можна, адже вони не милостиню просять, а славлять Бога. Якщо господар не пустить у хату коляду, то цього року його двір оминуть і Небо, і достаток, і добрії люди. А ще колядники співають: "Просимо тебе, Боже, просимо тебе, Царю: даруй щастя, даруй долю нашiй Українi".

Завершили наше свято виступи вокального ансамблю української пісні «Смерiчка» (художній керівник Галина Лузан) та нещодавно створеного при Сибірському центрі української культури «Сiрий клин» молодіжного крила «Мрiя» (художній керівник і хормейстер Ольга Глотова). А після концерту всі бажаючі змогли сфотографуватися у фойє Будинку Дружби із митрополитом Феодосієм.

Ось на такій сердечній ноті закінчилося святкування Різдва Христового в нашій великій і дружній українській родині.

Прийміть і Ви наші вітання, дорогі читачі, із цим світлим і радісним святом, нехай у Вашій оселі панує мир, спокій і добро!

Сибірський центр української культури «Сiрій клин» та

Сергій ВИННИК

голова СЦУК «Сірий Клин»

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Громада СЦУК 'Сiрий Клин' із митрополитом Феодосієм
Громада СЦУК 'Сiрий Клин' із митрополитом Феодосієм
Старійшини Центру Л. Г. Близнова та Ю. Д. Неміш із дітьми прикрашають різдвяний стіл
Старійшини Центру Л. Г. Близнова та Ю. Д. Неміш із дітьми прикрашають різдвяний стіл
Різдвяний вертеп
Різдвяний вертеп
Митрополит Омський і  Тарський Феодосій - почесний гість свята
Митрополит Омський і Тарський Феодосій - почесний гість свята
Виступає вокальний ансамбль 'Смерiчка' - худ. кер. Г. Лузан
Виступає вокальний ансамбль 'Смерiчка' - худ. кер. Г. Лузан
Різдвяне ворожіння у виконанні ансамблю полтавців 'Мрія', художній керівник Т. Кондратьєва
Різдвяне ворожіння у виконанні ансамблю полтавців 'Мрія', художній керівник Т. Кондратьєва
Митрополит Феодосій, голова СЦУК Сергій Виников із старійшинами української громади Омська
Митрополит Феодосій, голова СЦУК Сергій Виников із старійшинами української громади Омська
Сірий Клин - місце компактного проживання українців у Сибіру
Сірий Клин - місце компактного проживання українців у Сибіру

На світлинах: Голова СЦУК «Сірий Клин» Сергій Винник. Фото на згадку: громада СЦУК 'Сiрий Клин' із митрополитом Омським і Тарським Феодосієм. Старійшини Центру Л. Г. Близнова та Ю. Д. Неміш разом із дітьми прикрашають різдвяний стіл. Різдвяний вертеп. Митрополит Омський і Тарський Феодосій - почесний гість свята. Виступає вокальний ансамбль 'Смерiчка' (худ. кер. Г. Лузан). Різдвяне ворожіння у виконанні ансамблю полтавців 'Мрія' (худ. кер. Т. Кондратьєва). Митрополит Феодосій, голова СЦУК Сергій Виников із старійшинами української громади Омська. Сірий Клин - місце компактного проживання українців у Сибіру.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка