Українці в Росії

Пропонуємо ознайомитися з проектом по дослідженню українського побуту, життя, етнографії, руху на Північно-Східній Слобожанщині (Воронезька, Курська, Білгородська області). Нагадаємо, що 22 січня ц.р. Президент Володимир Зеленський підписав указ «Про історично населені українцями території Російської Федерації», в якому до таких включено і вищеназвані території.

Український активіст, фізик-ядерщик Богдан Василишин дав інтерв’ю «Кобзі», в якому висловив власне бачення стану російського суспільства та антиукраїнські настрої в переважній його частині

Пане Богдане, як Ви потрапили до росії та які Ваші загальні враження від життя у цій країні?

Повна відповідь на це питання може стати матеріалом до цілої книги, і, думаю, так може сказати добра половина українців, що мешкають в Росії. Тому обмежусь кількома фразами, залишивши на боці масу фактів та емоцій…

Отже, народився я на початку 41-року на Радехівщині, це північно-східна частина Галичини, що межує з Волинню. Так склалося, що в національному питанні це одна з найбільш свідомих частин Галичини. Тут сильний був національний рух при Австро-Угорській імперії, сильний спротив національній політиці міжвоєнної Польщі.

Відбулися збори частини учасників групи «Українська Волонтерська ініціатива» де, зокрема, було обговорено статтю Аскольда Лозинського щодо прорахунків у роботі СКУ

5 листопада ц.р. відбулися збори частини учасників групи «Українська Волонтерська ініціатива». Організацію зібрання взяла на себе активістка групи п. Людмила Білобородова, яка люб’язно запропонувала свою квартиру для цього, ще й до того зуміла забезпечити чудове частування − в цьому їй допомагали її чарівні донечки. Висловлюємо господиням цієї зустрічі спільну щиру подяку.

На жаль, кількість учасників була невеликою, всего семеро, включаючи організатора зустрічі п. Людмилу. В онлайн-режимі до нас на деякий час приєднався Валерій Семененко, який наразі знаходиться в Єревані.

 

Від редакції. Стаття, яку ми публікуємо, побачила світ в «Українській правді» 8 червня 2020 року. Її автор –  кандидат соціологічних наук Андрій Зав’ялов, на той час заступник голови ради Українського культурного центру "Дніпро" (Іркутськ). Після широкомасштабного військового вторгнення РФ в Україну і масовою у зв’язку з цим еміграцією українців за кордон питання поставлені в статті не тільки не застаріли, а, навпаки, набули ще більшої гостроти і актуальності. Адже за різними оцінками після 24 лютого 2022 р. з України виїхали від 6 до 8 млн. жителів, а соціологічні опитування вказують, що близько 45-50%  з них навіть після закінчення війни планують залишатися за кордоном назавжди або "на тривалий час".

На жаль, й досі залишається нерозв’язаним питання отримання закордонними українцями українського громадянства, про що говорили делегати VII Всесвітнього Форуму Українців, що відбувся 25-26 серпня 2023 р. в Києві. Особливо у складному становищі опинилися жителі Росії, які виїхали з РФ. Для того,  щоб отримати українське громадянство, вони мають відмовитися від російського, але з  «з дозволу» російської влади. Президент України Володимир Зеленський розглянув направлену йому ще у квітні цього року електронну петицію, яка пропонувала  внесення ним законопроекту, який дозволив би декларативний вихід із громадянства РФ при набутті громадянства України. На це Президент відповів, що «звернувся до Прем’єр-міністра з проханням комплексно опрацювати порушені в електронній петиції питання».  Тож, «а віз і нині  там…»

Українці Росії вшанували пам’ять Тараса Шевченка в день його народження

9 березня у Москві відбулося вшанування пам’яті генія української нації Тараса Григоровича Шевченка. Щороку в цей день до пам’ятника поету приходять люди, приносять квіти, стверджують у своїх помислах майбутнє вільної, незалежної, квітучої України, в якій, як заповідав Кобзар, не забувають пом’янути його «незлим тихим словом».

На юге России закрываются украинские национально-культурные общества

За последние восемь лет на юге России и Северном Кавказе закрылось почти два десятка украинских национально-культурных обществ, следует из открытых источников. За это время был создан лишь один такой центр – но в него не принимают тех, кто "сочувствует Украине". Те общества, что продолжают существовать, иногда подвергаются критике за недостаточную поддержку войны.

Українці Росії глибоко сумують з приводу смерті Почесного голови Республіканського національно-культурного центру українців Башкортостану «Кобзар»

Сумна звістка надійшла з Башкортостану: 11 січня ц.р. відійшов у вічність відомий український громадський діяч в Російській Федерації Володимир Дорошенко – почесний голова

Республіканського національно-культурного центру українців Башкортостану «Кобзар». Володимир Дорошенко народився 15 травня 1946 року на Рівненщині, в прадавньому українському

краї, де з’явився перший на українській землі і Східній Європі вищий навчальний заклад – слов’яно-грецько-латинська (Острозька) Академія (1576).

Захоплений російськими військовими українець не має процесуальних прав у Росії

Суд у Росії вперше розглянув справу громадянина України, який був позбавлений волі російськими військовослужбовцями під час бойових дій, але при цьому не має статусу військовополоненого. Як повідомив 12 грудня голова правозахисної організації «Агора» Павло Чиков, українець не має в Росії жодних процесуальних прав, що офіційно визнано судом. Чиков опублікував у своєму телеграмі витяг із рішення 235-го гарнізонного військового суду у цій справі.

Громадянин України Микита Шкрябін 29 березня 2022 року був захоплений російськими військовими на території України. Його російський адвокат Леонід Соловйов у серпні отримав від Міністерства оборони Росії підтвердження, що він був позбавлений волі «у зв'язку із протидією спеціальній воєнній операції» (так офіційна Москва називає війну проти України).

МЗС України сприятиме поверненню на Батьківщину співвітчизників, насильно вивезених окупантами на свою територію

Міністерство закордонних справ України закликає українців, які стали жертвами примусового вивезення російськими військовими на територію Росії, повідомити свої дані найближчому посольству України в сусідніх державах чи державах можливого транзитного проїзду.

МВД и ФСБ начали проверять граждан Украины в Москве: их вызывают на опросы, осматривают квартиры и требуют разблокировать смартфоны

В МВД и ФСБ поступила разнарядка тщательно проверять всех граждан Украины, живущих в Москве. Об этом свидетельствуют рассказы двух незнакомых друг с другом украинцев, с которыми связался ОВД-Инфо. По их словам, силовики сами не понимают, что они должны с украинцами делать. Кому-то предлагают получить гражданство России по ускоренной процедуре, а на кого-то фабрикуют протоколы о мелком хулиганстве.

Г., работница сферы обслуживания

На второй неделе марта мне позвонила девушка, я делала у нее регистрацию и ранее проживала в ее квартире. Сказала, меня разыскивает МВД, я спрашиваю: «Зачем?» Полицейские передавали, что проверяют всех граждан Украины. Я перезвонила полицейскому, договорилась о встрече. Он мне еще в телефонном разговоре сказал, что будет проверять телефон, — я, конечно, все почистила. Возможно, полицейский сделал это специально: ребята, в принципе, в ОВД были неплохие.

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка