Белгородская областьПідписано Програми співробітництва на 2006-2007 роки між Білгородської і Воронезькою областями Росії та Луганською областю України 

10 березня 2006 року в Розсоші (Воронезька область) була підписана Програма по реалізації угоди про торгово-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво між цими прикордонними регіонами Росії і України на 2006-2007 роки. “Спільного в нас багато, а розходжень? Їх практично немає. Хіба що знаходимося ми з вами по різну сторони границі”, - помітив Володимир Кулаков, голова адміністрації Воронезької області, після зустрічі з представницькою делегацією найближчих закордонних сусідів - Луганської області України. У церемонії підписання взяли участь також представники Місцевої національно-культурної автономії українців міста Воронежа і Воронезької регіональної громадської організації «Українське товариство «Перевесло».

Сама Угода була підписана ще в 1999 році, і кожні два роки приймається програма по її реалізації. Істотна відмінність нинішньої зустрічі від інших подібних - вперше воронезькою обласною владою підписані спільні документи з новою, “помаранчевою” владою. Утім, по дружній атмосфері, що панувала тут, про цей факт ніхто так і не згадав.

Тим часом, 2005 рік характеризувався зовнішнім охолодженням торгово-економічних взаємин. Товарообіг між Воронезькою і Луганською областями в 2005 році знизився до 7,7 мільйона доларів, що в 2 рази менше попереднього року (причому експорт із Луганщини - 7,1 мільйона доларів, а воронезький імпорт лише 41 тисяча доларів). Для порівняння, товарообіг Луганської і Білгородської областей склав 103,3 мільйони доларів і виріс за рік на 11 відсотків. Але і тут перекіс убік продажів луганської продукції - майже 90 %.

До розвалу Союзу Воронезька область постачала в Україну 15 % обсягу промислової продукції, що випускається, і більш 12 % виробленої сільськогосподарської сировини. З початком 1993 року обсяг товарообігу досяг критично низького рівня - зменшився в 25 разів. Причини відомі - перевага  політичної вигоди над розумними економічними інтересами. З 1999 року наші регіони намагаються переломити ситуацію і зроблено чимало. «Вигода взаємовигідного співробітництва очевидна, а перспективи розвитку величезні», - зробив висновок Володимир Кулаков.

Угода - Кулаков-Москаль

- Російсько-українські відносини, незважаючи на їхнє періодичне  посилення- ослаблення, вважаються постійними і міцними, - говорить Генадій Москаль, голова Луганської облдержадміністрації. - Для нашої, прикордонної області, взаємодія з регіонами Росії актуально і необхідно насамперед тому, що Луганщина має 776 кілометрів держкордону з Воронезькою, Білгородською і Ростовською областями Росії . Через територію області проходять самі короткі транспортні коридори з Північного Кавказу і з Сибіру в Центральну Європу. Ми входимо в п'ятірку найбільш великих промислово-економічних  регіонів України. Питома вага Російської Федерації в загальному зовнішньоторговельному обороті області за підсумками 2005 року склала 14,1 % обсягу зовнішньої торгівлі.

- Товарообіг Воронезької і Луганської областей складає ледве більш 3 відсотків товарообігу Воронезької області з Україною, - продовжує розмову Володимир Григорович Кулаков. -  Необхідно активізувати контакти між господарськими суб'єктами. Влада повинна цим процесам сприяти, використовуючи можливості, надані законодавствами двох країн.

У цей же день аналогічну програму підписували з луганчанами і представники Білгородської області. Валерій Пучків, заступник голови білгородської обладміністрації відзначив, що «різко виріс товарообіг між регіонами після того, як побували в Луганську на щорічній міжнародній виставці «Східна брама України» (до речі, у нинішньому році така виставка пройде 24-26 травня). У той же час у прикордонних районах проводиться стільки спільних заходів, особливо в сфері культури і спорту,  що ми, в обласному центрі, навіть про їх не знаємо...».

Але і труднощів на шляху взаємних контактів чимало «Для того, щоб побувати на ярмарку в Луганську, складно було перебороти митницю, - продовжує Валерій Васильович. - Я два роки засідав у комісії МІДу РФ у Москві й у Києві по спрощенню переходу границі жителями прикордонних територій - питання дотепер не вирішено.

- Я вважаю, що державі треба підходити до прикордонних територій з історичної точки зору, а не з ортодоксальної, - підтримує тему Генадій Москаль. - Якщо везуть цебро помідорів чи мішок картоплі - це адже не бізнес. Десь заощадити, допомогти рідним, близьким, друзям – до таких питань треба підходити по-людськи, і для цього корегувати закони.

Відповідаючи на питання із проблем трудової міграції, голова Луганської облдержадміністрації підкреслив, що «Конституція України гарантує громадянам волю пересування, і право будь-якої людини знайти собі гідний заробіток і краще життя. Україна тут перешкод ніяких не має...  Я вважаю, треба йти на встановлення двосторонніх відносин по цьому питанню. Якщо в нас є надлишок робочої сили, а десь її не вистачає, треба, щоб люди працювали легально, не почуваючи себе другосортними, і приносили користь економіці України і Росії». Луганський губернатор займався цією проблемою, працюючи в уряді до свого призначення в Луганськ. Вивчаючи ситуацію в Росії, він зробив висновок, що «деякі чиновники хочуть показати громадськості, що вони щось роблять, але в той же час вони розуміють - багато галузей просто стануть, якщо вигнати всіх інородців...».

У Білгородській області торік офіційно працювали близько 4 тисяч чоловік – громадян України, цього року їхня чисельність вирішено обмежити 2 тисячами і «пропустити» усіх керівників підприємств через обласну міграційну комісію, щоб одержати реальні дані про те, чи потрібні люди, яких професій, на яких умовах, скільки і наскільки. За словами Пучкова, ситуацію на Білгородщині мають намір узяти під контроль, «тому що не секрет, що прибувають і хворі, і раніше засуджені за законом».

- У Воронезькій області не вистачає тільки в машинобудуванні більш як 25 тисяч робітників, - говорить Володимир Ключників, голова Воронезької обласної Думи. - У нас існують наробітки по залученню легальної робочої сили. Але багато чого залежить від державної політики - режим треба зм'якшувати. Ми, як обласна законодавча влада, будемо ініціювати питання спрощення трудової міграції і посилення прикордонного співробітництва в Державній Думі.

Присутній на зустрічі депутат Держдуми РФ Микола Ольшанський підтримав виступаючих і висловив думку, що «економічні закони розставлять усе по своїх місцях». І як приклад привів створення під егідою президентів двох країн «групи співробітництва по промисловості», яку очолив Олександр Шохін. Ми були і будемо стратегічними партнерами, наголосив Ольшанський...

На зустрічі Геннадій Москаль, глава Луганської облдержадміністрації, розповів про те, що перед від'їздом у Россошь до нього звернулися вірні православної церкви за допомогою - попросити сприяння в передачі в Луганськ частки мощів святителів Тихона Задонського і Митрофанія Воронезького. «Сьогодні не кожному під силу в зв'язку з різними причинами добратися до Воронежу і поклонитися мощам. Це святі, котрі нас поєднують, поєднують наші народи», - підкреслив Геннадій Геннадьєвич.

На світлині: Під час пидписання Угоди Володимир Кулаков (зліва) та Генадій Москаль. Фото автора.  

Дмитро ДЕНИСЕНКО.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка