Проведені в Києві соціально-економічні і політичні перетворення можуть виявитися заразливим прикладом для Москви.

Проведені в Києві соціально-економічні і політичні перетворення можуть виявитися заразливим прикладом для Москви.

 

Пройшло вже більше 3 місяців після президентських виборів на Україні. У них самарські українці брали участь як міжнародні спостерігачі, забезпечуючи демократичний вибір народу. Автору цих заміток удалося наприкінці грудня перетнути всю Україну із самої західної Закарпатської області – прикордоння зі Словаччиною й Угорщиною до рідного Донбасу – самих східних, прикордонних з Росією Донецької і Луганської областей.

Ця поїздка по політично поляризованій «оранжево-синій» Батьківщині, зустрічі і бесіди з багатьма людьми - у Києві, Ужгороді, Львові, Дніпропетровську, у рідному Донецьку, Лисичанську - привели мене донбасівця, що як голова Земляцтва донбасівців міста Самари офіційно підтримував кандидата в президенти України Віктора Януковича, до несподіваних висновків. Усі минулі місяці боявся «наврочити» і не зважувався писати про це. Справа в тім, що автор побачив у подіях на Україні не поразку донецької команди на чолі з «головним донбасівцем» Януковичем, а зародження працюючої демократичної системи. Географічно і політично поляризована країна фактично створила двопартійну систему з «партії влади» і сильної опозиції. Чого на сьогодні нажаль немає в Росії. Зараз на Україні активно працює президент Віктор Ющенко, якого підтримали 15 млн. виборців, і сильний загальновизнаний лідер опозиції, за яким офіційно 13 млн. виборців. Єдність і боротьба між ними по діалектиці Гегеля є джерелом руху і розвитку. Таке їхнє суперництво, я упевнений, піде на користь і народу України, і народу Росії. Тому що під тиском і контролем свого проросійського опонента прихильник європейського вибору і дійсний «східняк» із сумського прикордоння з Росією президент Ющенко буде реалізовувати усі свої передвиборні обіцянки.

А як стало відомо, у найближчій час наберуть сили 8 перших "програмних" указів президента Віктора Ющенка, що він написав і обнародував ще під час передвиборної кампанії. Пакет підписаних новим президентом України документів складається з 4 блоків: соціального захисту, розширення прав російськомовного населення, військової реформи і боротьби з корупцією.

Блок документів про захист російськомовного населення складається з указів "Про захист прав громадян на використання російської мови і мов інших національностей України" і "Про забезпечення сприятливих умов для взаємних поїздок громадян України, Російської Федерації і Республіки Бєларусь". Президент України поставив за обов'язок чиновникам спілкуватися з громадянами на рідному для них мові. Державні службовці повинні будуть проходити атестацію на знання як державного українського, так і мов національностей, що компактно проживають на тій території, де працює конкретний чиновник. Усі державні службовці зобов'язані вільно володіти російською мовою. На це не зміг зважитися навіть президент Леонід Кучма - його багато хто оцінював як прокремльовського політика, який популістські розігрував на протязі 10 років козирну карту офіційного статусу російської мови. Але він так нічого і не зробив для реалізації своїх обіцянок, а «націоналіст» і «бандерівець» Ющенко вперше змусить усіх чиновників в Україні вивчати і поважати російську мову.

Крім того він має намір спростити режим перетинання україно-російської й україно-білоруської границь. Для цього Віктор Ющенко збирається створити спільні пункти пропуску на границях (з метою економії часу що в'їжджають) і виділити окремі смуги спрощеного контролю "зелений коридор". Український президент скасовує прийняте раніше - з ініціативи Москви! – але не введене в дію рішення про перетинання границь з Росією і Білорусією тільки по закордонних паспортах. Планується також спростити процедуру проходження митного і прикордонного контролю (це стосується, зокрема, процедури тимчасового ввозу і страхування транспортних засобів).

Указ "Про боротьбу з корупцією вищих посадових осіб України, державних службовців і службовців органів місцевого самоврядування" припускає, що всі чиновники всіх рівнів, а також члени їхніх родин зобов'язані декларувати не тільки свої доходи, але і витрати. Їм заборонено приймати подарунки.

Блок указів про військову реформу передбачає скорочення термінів служби в армії з 18 до 12 місяців, а для випускників вузів - до 9 місяців. Це нововведення почне діяти з моменту обнародування указу. А с 2010 року згідно ще одним підписаному президентом документу збройні сили України будуть комплектуватися на контрактній основі.

Кілька указів присвячені соціальному захисту українських громадян. Планується, що цього року буде на законодавчому рівні підвищений прожитковий мінімум (він складе 423 гривень. - близько 80 доларів). Цим указом президент забороняє встановлювати мінімальну зарплату і пенсію нижче прожиткового мінімуму. Крім того, планується істотно збільшити розмір разових соціальних виплат. Наприклад, допомога при народженні дитини буде збільшена в 10 разів і складе більш 1600 доларів.

Окремий указ присвячений поверненню заощаджень громадян, що знецінилися: держава визнає такі заощадження своїм боргом, що зобов'язується виплатити (на ці мети планується направляти до 50% засобів від приватизації).

Узагалі питання про виконання узятих підвищених соціальних зобов'язань є найбільш проблемним для нової влади. Кабінет міністрів України поки не зробив жодного заяви, що підтвердило б реалістичність планів президента. Однак команда Ющенка упевнена, що на першому етапі засобу можуть бути отримані за рахунок повторного продажу деяких незаконно приватизованих підприємств. Президент Віктор Ющенко заявив, що таких об'єктів буде близько 30. Правда, виявилися серйозні протиріччя в позиціях президента і прем'єра. На брифінгу в Києві Юлія Тимошенко сказала, що найближчим часом в українських судах будуть розглядатися обставини приватизації трьох тисяч українських підприємств, маючи у виді в тому числі дрібні компанії. Однак президент знову заспокоїв російських інвесторів, підкресливши, що їхнім правам власності на українські підприємства нічого не загрожує.

Наскільки реальне втілення в життя ініціатив Віктора Ющенко, якого підштовхує до рішучих кроків його тезка і суперник Віктор Янукович, покаже час. Але абсолютно упевнений, що проведені в сусідній слов'янській країні соціально-економічні перетворення зроблять могутній вплив на Росію. Як приклад, як зразок для наслідування. У нас за останні півтора десятка років було стільки розмов і закликів до того, щоб підняти нарешті-те мінімальну зарплату і мінімальну пенсію до мінімального прожиткового рівня. Тепер же до цьому нашого президента Росії Володимира Путіна, уряд і законодавців буде могутньо підштовхувати приклад України.

А скільки було популістської балаканини про необхідність для нашої вимираючої Росії збільшити матерям посібника при народженні дітей і «дитячі» виплати? Тепер же всі російські матері зможуть порівнювати: приблизно 200 доларів, що вони одержують від держави після народження нової людини – громадянина громадянки Росії, чи 1600 доларів – української матері.

І застряглий у московських кабінетах закон про контроль витрат нашими чиновниками і членами їхніх родин, не менш корумпованими, чим в Україні, сподіваюся, також почне швидше просуватися. І військова реформа буде проводитися рішучіше…І гроші, що пропали в ощадкасах після гайдарівських і кравчуковських реформ, почнуть веселіше повертати людям…А уже продавати за безцінь народне багатство, як це прийнято було в Росії і на Україні з початку 90-х, тепер не зможуть.

Хтось скаже, що це популізм. Ну а я сподіваюся, що цей «популізм» і для нас в Росії виявиться заразливим.

Андрій БОНДАРЕНКО,

Заслужений журналіст України.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">sloboda@samaramail.ru

 

На фото: Тепер президенту Росії Володимиру Путіну прийдеться не тільки уважно дивитись, але в дечому і орієнтуватись на президента України Віктора Ющенка.

http://ham.com.ua/index.php?action=tomu&entrant=8

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка