Наталя Шаріна із адвокатами у суді

Репортаж «Кобзи» із судової зали, засідання перше

Десятки журналістів та небайдужих росіян. До зали Міщанського районного суду Москви (вул.Фридриха Енгельса , д.32, стр.1) заносять додаткові лавки. Вільних місць немає, аншлаг.  Розпочався черговий резонансний судовий процес по українському питанню. Якщо раніше на лави підсудних в РФ  потравляли здебільшого громадяни України, то цього разу судять громадянку Росії, директора Бібліотеки української літератури Наталію Григорівну Шаріну. Цікаво, що на перше засідання не прийшли працівники книгарні, які працювали з нею, лише нова виконувач обов’язки директорки Наталія Відінєєва – як «постраждала сторона» від розтрати та свідок обвинувачення. Не було в залі й  представників української громади. Хоча це не дивно, адже неформальний лідер української громади, який багато років очолював  Федеральну національно-культурну автономію українців Росії  та Об’єднання українців Росії (ліквідовані Верховним судом Росії у 2010 та 2012 роках відповідно) Валерій Семененко проходить свідком у справі. У нього у жовтні минулого року проводились обшуки разом з співробітниками книгарні. Після чого, він виїхав в Україну.

Із близьких підтримати Наталю Шаріну прийшла лише її донька Аня.

Ця справа із самого початку пронизана політикою. Це бібліотека не білоруської і не казахської літератури, а української. У нас все, що пов'язано з Україною, нині так чи інакше стосується політики. Справа Бібліотеки української літератури не виняток. Мені здається, що вже у слові «борщ»  можна знайти якийсь політичний підтекст, розповів  «Кобзі» її адвокат Іван Павлов.

Він нагадує, що справа проти бібліотеки була порушена ще в 2010 році, але у 2011 її розслідування було припинено аж до 28 жовтня 2015 року, коли пройшли нові обшуки у книгарні.

Після узгодження формальностей суддя Олена Гудошнікова відкриває процес. Наталія Шаріна сидить за столом поміж своїх адвокатів – Івана Павлова та Євгена Смірнова з Команди 29. Цього разу російська влада вирішила не тримати її у клітці, адже рік назад, коли ухвалювалось рішення про запобіжний захід її завели у наручниках у клітку у залі суду. Ці кадри шокували світ. 

Починається виступ державного обвинувача. Прокурор Олена Баландіна серйозним тоном повідомляє: у бібліотеці знайшли книжки. За рік слідства з’ясовано начебто Шаріна особисто придбала та розмістила у вільному доступі видання, які «розпалюють національну ворожнечу проти росіян». Звичайно ж це робилось «умисно, усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій».

Головний доказ - книга Дмитра Корчинського «Війна у натовпі», яка «містить принизливі характеристики і негативні емоційні оцінки щодо національної групи – росіяни». До небезпечної літератури віднесено дитячий журнал «Барвінок» та збірку документів під назвою «Голод в Україні 1946-1947 роках». Небезпечними в Росії також вважаються декілька книжок українського поета Дмитра Павличка та видання по історії УПА та УНА-УНСО. Повний перелік екстремістської літератури міститься на трьох аркушах.

Прокурор впевнена: українські націоналістичні видання формують атмосферу ворожнечі проти росіян та протиставляють один одному українські та російські етноси. Тобто директор бібліотеки скоїла злочин за статтею 282, частина 2,  пункт «б» «Розпалювання ненависті та ворожнечі з використанням службового положення»,  від 3 до 6 років позбавлення волі.

Цікаво, що книга Корчинського «Війна у натовпі» ті інші видання  були вилучені з бібліотеки ще у 2011 році під час перших обшуків, а 2013 році рішенням суду стали «екстремістськими» рішенням суду. Адвокат Павлов зауважив, що на більш пізніх стадіях процесу буде вивчатись протокол обшуку бібліотеки від 28 жовтня 2015 року та будуть опутуватись очевидці.

Скажу завчасно частина з цих книг були спеціально підкинуті на полиці,- пояснює Павлов на підставі чого Шаріній висунили «головне» звинувачення. 

До екстремізму прокурор Олена Баландіна додає обвинувачення у розтраті. Стаття 160 УК РФ частина 3 та 4, до 10 років в’язниці. Представник прокуратури оголосила, що Шаріна, «порушуючи законодавство, організувала отримання платіжних доручень з розрахункового рахунку департаменту фінансів міста Москви на розрахунковій рахунок московської колегії адвокатів загальною сумою 297 тисяч рублів». Тобто директорці закидають незаконну сплату послуг адвокатам у 2011 років по цій самій справі (хоча всі грошові компенсації узгоджені з департаментом культури Москви).

Крім того, згідно з матеріалу справи, вона зробила розтрату на суму 3,2 млн рублів, влаштувавши на роботу знайомих її юриста, перераховуючи їм зарплату і забезпечивши їх медичною страховкою. Гроші перераховувалися з розрахункового рахунку департаменту фінансів міста Москви.

Ані адвокати, ані підсудна Шаріна не можуть усвідомити,  в чому саме полягає «злочин».

Жодної провини за собою не відчуваю. Мені незрозуміло, в чому мене звинувачують, поясніть мені як я здійснювала дії, спрямовані на розпалювання ненависті та ворожнечі  - обурюється  Шаріна.

Приступний  намір не тільки не доведено, але і не позначений, мотиви не зрозумілі. Немає жодного факту у справі, що у Шаріной були екстремістські інтенції, антиросійські настрої. Події злочину немає, додає Павлов.

Цікаво, що друга кримінальна справа проти Шаріною за економічними статтями була порушена у кінці березня 2016 року. Тоді захисники припустили, що справа по «екстремізму» розвалюється і слідчий комітет вирішив «підстрахуватись», щоб мати додаткові підстави «закатати людину».

Наступне засідання призначено на 23 листопада. 59-річна Шаріна продовжує перебувати під домашнім арештом. Рік обмеження волі жодним чином не вплинув на її рішучість довести свою правоту. Зовні вона спокійна, ввічлива до судді та прокурора. Чудово розбирається у тонкощах законодавства та демонструє готовність відстоювати своє чесне ім’я.

Мерія Москви вже заявила про «переформатування» бібліотеки, книжки читачам вже не видають.

Роман Сурмило,

Москва

Від редакції:

«Кобза» продовжуватиме слідкувати за судовою справою Наталі Шаріної, надіславши на суд нашого кореспондента. Ми вважаємо цю справу політично мотивованою, але сподіваємося на справедливе судове рішення – виправдання звинуваченої.

Ми закликаємо московських українців відвідувати судові засідання для того, щоб морально підтримати Наталю Шаріну. Зокрема, ми очікуємо що всі члени Правління Українського Конгресу Росії (УКР) будуть присутні на наступному засіданні, а також колишні колеги Наталі Григорівни. Що може бути важливішим цього суду?

Ми засуджуємо обмеження для читачів, запроваджені в Бібліотеці української літератури (БУЛ) московськими властями.

В.К.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

На світлинах: Наталя Шаріна із адвокатами у суді. Євгеній Смірнов, Наталя Шаріна та Іван Павлов під час судового засідання. Статті, за якими звинувачують Наталю Григорівну. Список «екстремістських» книжок, наданий прокуратурою, сторінка 3. Список «екстремістських» книжок, наданий прокуратурою, сторінка 4. Список «екстремістських» книжок, наданий прокуратурою, сторінка 5. Наталя Шаріна і публіка в приміщенні суду. Обява в Бібліотеці про те, що книги додому більше не видають. Так виглядає Бібліотека з вулиці. Читачів не помітно.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка