Міністр промислової політики України Дмитро Колєсніков
Міністр промислової політики України Дмитро Колєсніков

Як працюватиме українсько-російське авіаційне СП?

Що ж підписали прем'єри? Головна новина: угода не передбачає ні обміну, ні передачі, ні продажу активів. "Злив" національних інтересів? Ми не зливаємо активи". "Але є ще поняття фактичного контролю над підприємствами". "Весь світ йде шляхом вертикальної інтеграції". Втім, її теж не відбулося.

Під час київської зустрічі прем'єр-міністрів України і Росії Миколи Азарова та Володимира Путіна сторони підписали низку міжурядових угод.

Одна з них - про створення спільного підприємства "ОАК-Антонов" між російським ВАТ "Об'єднана авіабудівна корпорація" та українським державним авіаційним концерном "Антонов". Подробиці цієї угоди сторонами тримають в секреті.

Така таємничість породила багато чуток і припущень. Зокрема, в Україні побоювалися, що під виглядом створення СП відбудеться фактична передача українських авіаційних активів під контроль Росії.

Проте в ексклюзивному коментарі "Економічній правді" міністр промислової політики України Дмитро Колєсніков спростував цю інформацію і розповів про особливості співпраці РФ і України у сфері літакобудування.

Втім, деяку інформацію він вважав за краще поки не розкривати, внаслідок чого повного розуміння того, як буде функціонувати СП, досі нема.

Як відомо, угоду про створення управляючої компанії між ОАК і концерном "Антонов" було укладено ще 23 квітня 2010 року. Ще тоді мова йшла про те, що нова структура буде виробляти і продавати літаки Ан-148, Ан-140, Ан-70 і Ан-124.

Росія кілька років прагнула інтеграції авіапідприємств двох країн. РФ мала намір отримати 50% +1 акцію "Антонова", передавши цей пакет до власності ОАК. В обмін Україна отримала б акції ОАК з додаткової емісії цієї компанії. Однак такий обмін був, без сумніву, нерівним.

У розмові з "ЕП" Колєсніков заявив, що інтеграція в розумінні російської сторони ускладнювала переговори, тому цей варіант не розглядався як реальний.

"Інтеграції в класичному варіанті бути не могло, тому що концерн "Антонов" і Харківський авіаційний завод - це державні підприємства. І найближчим часом глобальних змін у структурі власності ми не очікуємо", - сказав він.

27 жовтня, коли до України прилетів Путін, документи все ще не були готові. За деякими даними, спірні питання були зняті в останню мить.

Що ж підписали прем'єр-міністри? Головна новина: угода не передбачає ні обміну, ні передачі, ні продажу активів.

- "Злив" національних інтересів? Хто "злив" хоч один національний інтерес, якщо ми не зливаємо активи? Не заради цього все робиться, - стверджує Колєсніков.

- Але є ще таке поняття як фактичний контроль над підприємствами.

- Немає такого контролю, все вирішується на паритетних засадах, - відповідає міністр.

- Але в СП два господарі.

- Взагалі-то весь світ йде шляхом вертикальної інтеграції. Світ створює глобальні компанії, - заявив Колєсніков.

Справді, для інтеграції, злиття або поглинання необхідно провести оцінку активів. Однак саме це, за словами міністра, зробити було неможливо. Власність "Антонова" не має ціни? Вона могла б скластися, якби концерн був виставлений на відкритий продаж, адже тільки так можна отримати ринкову ціну.

Однак, по-перше, в Україні ще ніколи не йшлося про приватизацію авіапрому. А по-друге, як висловився Колєсніков, "у нас немає абсолютного розуміння, яким чином оцінюється інтелектуальна власність, а у нас це основне".

Чотири завдання плюс ще кілька

"Ми покладаємо на СП кілька завдань. Виділяємо з російського та українського авіакомплексу функціональну частину і займаємося тільки нею. Ми не вміємо будувати винищувачі, але це добре роблять росіяни, тому ми виключили це з СП. Зате ми вміємо будувати вантажні літаки", - пояснює Колєсніков.

Він підтвердив, що СП зосередиться на чотирьох проектах: Ан-148, Ан-140, Ан-70 і Ан-124. Міністр вкотре заявив, що український авіапром вкрай потребує інвестицій.

"Авіація - річ дорога. Тільки дев'ять держав світу виробляють літаки. Країн, які мають повний комплекс - від документації до виробництва - ще менше. Нас цікавили можливості, щоб наш авіакомплекс активно запрацював", - каже він.

Однак СП не обмежиться тільки цими чотирма типами літаків. Колєсніков стверджує, що Україна пропонувала зайнятися транспортними літаками. Серед легких транспортників Росія має Іл. У лінійці середніх літаків Україна готує Ан-178, прототипом якого став Ан-148.

"Цей літак вже прораховується. Він не буде мати аналогів. Наступний - Ан-70. Кращий літак у своєму класі. Потім в лінійці СП буде Іл-76. Теж кращий. Давайте ж разом зробимо його модернізацію, цифрову кабіну, і це буде спільний проект", - пропонує міністр.

Ан-124 Колєсніков теж назвав кращим у своєму класі, і Україна має готову конструкторську документацію для його виробництва. "З ним ми будемо виходити на ринок, що теж буде завданням СП", - повідомив чиновник.

Відповідаючи на питання, для якого ринку буде працювати СП, міністр сказав, що значною мірою СП буде орієнтоване на російський ринок. Зокрема, за його оцінками, ринкова ніша в Росії для Ан-124 становить близько 300 літаків.

"Ми можемо виробляти цей літак в Україні і Росії, разом його продавати і мати доступ до інвестицій", - вважає глава Мінпромполітики.

Інвестиції з обіцянкою, але без гарантій

Колєсніков не відповів на питання про суму загальних інвестицій, яких потребує український авіапром. Більш того, це питання здалося йому дивним.

При цьому він заявив, що при підписанні угоди про створення СП були отримані обіцянки російського Внєшекономбанку про кредитну лінію на 300 мільйонів доларів для серійного виробництва Ан-148.

Однак залишилася неясною ситуація із загальними гарантіями інвестицій з боку Росії. Колєсніков говорить, що без російського фінансування СП не мало б сенсу. Втім, тут Україна покладається не на гарантії, а на обіцянки.

"Найголовніша гарантія - створення СП. Просто так його створювати безглуздо, в тому числі у політичному сенсі. Тим більше, ми домовилися з Внєшекономбанком про інвестиції. Конкретика ж буде після підписання договору, а договору поки нема, бо СП ще не має статуту", - пояснює Колєсніков.

Тим не менш, у Мінпромполітики вже підрахували, при якому обсязі виробництва і продажів транспортні літаки Ан стануть рентабельним. Виявилося, що позитивна рентабельність може наступити, починаючи з 25-30-го літака. З часів здобуття незалежності Україна виготовила менш ніж 80 літаків.

Що таке паритет

Формула "50 на 50" була офіційно озвучена відразу після підписання угоди про створення СП. Це вже в традиції двох країн називати спільні проекти "паритетними". Однак що це означає?

"Тепер відкрита дорога для затвердження статутних документів, набору персоналу, керівництва. До СП ми підходимо на паритетних умовах. 50% має російська сторона, 50% - українська", - говорить Колєсніков.

Як приклад він наводить все ті ж чотири проекти, у двох з яких будуть працювати росіяни, у двох - українці.

"Візьмемо відділ маркетингу. Ним буде керувати російський колега, але відділом з логістики - наш, з продажу - російський, з післяпродажного обслуговування - наш. Звісно, це все умовно. Як тільки почнеться конкретика, з'являться робочі групи, і ми вирішимо, хто за що буде відповідати", - пояснює голова Мінпромполітики.

За його словами, аналогічний паритет буде дотриманий у раді директорів  і наглядовій раді. Туди увійдуть два суб'єкти - "Антонов" і ОАК.

У наглядовій раді буде по шість осіб з кожної сторони. Рішення прийматиме більшість, але якщо одна із сторін зовсім не голосує, рішення вважатиметься неприйнятим. При цьому у статуті будуть деякі пункти, за якими рішення може бути тільки одностайним, тобто затвердженим всіма 12 членами ради.

"Немає 12-ти голосів - немає рішення. Наприклад, голосування щодо зміни генерального директора або його першого заступника", - сказав міністр.

Також сторони домовилися, що кожні два роки у керівництві СП будуть відбуватися, як висловився міністр, "рокіровки". "Головою наглядової ради у першому "раунді" буде українець. Однозначно", - заявив Колєсніков.

На запитання "ЕП", чи буде це хтось з нинішніх керівників авіапідприємств України, міністр заявив, що ні, але на цей пост буде поставлено "людину з галузі".

Наразі Росія і Україна вже мають десять кандидатів на посади в СП. Зокрема, є претенденти на керівництво центрами закупівель, продажів, післяпродажного обслуговування. Директора проекту Ан-148 призначить Україна, АН-140 - Росія.

- Офісів буде два?

- Подивимося.

- Де буде відбуватися укладення угод - у Москві чи Києві? Куди йти клієнту?

- До генерального директора.

- Де і за яким законодавством будуть вирішуватися суперечки?

- Ми поки ще не сперечалися, але якщо таке трапиться, то все вирішуватиметься за російським та українським законодавством.

- Розгляд суперечок в інших країнах ви не допускаєте?

- Ми, звичайно, можемо зустрітися в міжнародному арбітражному суді, але навіщо ж тоді все це затівати?

Конкуренція і перспектива закриття СП

У зв'язку з тим, що Росія створила з Україною СП для продажу літаків, в основному, на російському ринку, можна говорити про штучне обмеження конкуренції для України. Хоча СП може продавати літаки країнам Азії, Африки та Латинської Америки, ринок Росії для СП буде номером один.

Проте, вважає Колєсніков, Київ і Москва роблять літаки різного класу, тому він не бачить ніякої шкоди для конкуренції.

- Ан-70 і Іл-76 - різні літаки. Ми перетинаємося тільки в моделі Ан-158 і SuperJet, але ми розділимо їх. Ан-148 подобається і нам, і росіянам. Я провів у ньому 14 годин, коли летів з Китаю через Новосибірськ до Києва.

- Він кращий, ніж "Боїнг"?

- Мені він сподобався більше.

- Чи не стане СП перешкодою для завоювання російського ринку в майбутньому?

- У даній економічній ситуації це неможливо. Якби ми випускали 30-40 літаків на рік, про це можна було б говорити, але зараз нам потрібні фінансові ресурси.

- А, що, власне, потрібно Росії? Українські технології?

- Ні, їм потрібна кооперація з нашими підприємствами. СП дасть додатковий поштовх розвитку галузі двох країн. Якщо літак буде збиратися у Росії, він на 60% буде складатися з російських комплектуючих, якщо у нас - на 60% з наших.

- Коли СП почне роботу?

- У 2011 році вже будемо працювати.

- Чи може це СП бути анульоване рішенням нового уряду?

- Я впевнений, що теперішня влада міцна і надовго. І ми свої рішення не скасовуємо.

http://www.epravda.com.ua/publications/2010/10/29/254390

Генеральний конструктор Дмитро Ківа у Воронежі біля нового українсько-російського літака Ан-148
Генеральний конструктор Дмитро Ківа у Воронежі біля нового українсько-російського літака Ан-148

На світлинах: Міністр промислової політики України Дмитро Колєсніков. Генеральний конструктор Дмитро Ківа у Воронежі біля  нового українсько-російського літака Ан-148.

Додатково:

Кабмин согласовал образование СП «ОАК – «Антонов»

Кабинет Министров Украины своим распоряжением N2040-р от 25 октября 2010 года согласился с предложением Министерства промышленной политики относительно образования совместного российско-украинского предприятия с участием государственного авиастроительного концерна «Антонов» и ОАО «Объединенная авиастроительная корпорация» (ОАК, Россия).

Текст соответствующего документа размещен на сайте Кабмина.

При этом Министерству промышленной политики и Фонду государственного имущества поручено осуществить в установленном порядке организационные мероприятия, связанные с образованием указанного предприятия и его государственной регистрацией.

Как сообщал УНИАН, в начале октября т.г. министр промышленной политики Украины Дмитрий КОЛЕСНИКОВ в ходе международного авиасалона «Авиасвит-ХХІ» сообщил, что договор о создании украинско-российского авиапромышленного совместного предприятия должен быть подписан 24 октября. Министр отметил, что долевое участие в СП будет паритетным.

27 октября т.г. в Киеве было подписано соглашение о создании совместного предприятия между российской «Объединенной авиастроительной корпорацией» (ОАК) и украинским государственным авиастроительным концерном «Антонов».

Справка УНИАН. В состав государственного авиастроительного концерна «Антонов» входят ГП «Антонов», Харьковское государственное авиационное производственное предприятие и Киевский авиаремонтный завод 410 гражданской авиации.

В состав ОАК входят АХК «Сухой», внешнеэкономическое объединение "Авиаэкспорт", лизинговая компания "Ильюшин Финанс", НПК "Иркут", Комсомольское-на-Амуре авиационное объединение им Ю.А.Гагарина, межгосударственная авиастроительная компания "Ильюшин", Нижегородский авиастроительный завод "Сокол", Новосибирское авиационное производственное объединение им. Чкалова, ОАО "Туполев", Финансовая лизинговая компания, ОАО "ВАСО" и др.

http://economics.unian.net/rus/detail/65231  

"Антонов" и ОАК подписали соглашение о создании совместного предприятия

27 октября в г. Киеве, в ходе работы Комитета по вопросам экономического сотрудничества Российско-Украинской межгосударственной комиссии, в присутствии Премьер-министра Украины Н.Я. Азарова и Председателя Правительства РФ В.В. Путина, Председатель Правления ГАК "Антонов" Д.С.Кива и Президент ОАК А.И.Федоров подписали Соглашение участников об учреждении совместного предприятия. Оно будет заниматься вопросами координации деятельности предприятий концерна "Антонов" и "ОАК" в направлениях закупки комплектующих, производства, маркетинга и продаж, а также послепродажного обслуживания совместной продукции и создания новых модификаций самолетов "Антонов". К числу программ, над которыми будет работать СП, относятся: дальнейшее развитие проектов региональных реактивных самолетов нового поколения Ан-148 и Ан-158, пассажирского турбовинтового Ан-140, военно-транспортного самолета короткого взлета и посадки Ан-70, возобновление производства новых вариантов транспортного Ан-124-100 "Руслан".

Как отмечает Д.С.Кива, "создаваемое совместное предприятие позволит нам еще более эффективно реализовывать сотрудничество с российскими партнерами, с которыми мы плодотворно работаем в течение многих лет. Учреждение такой структуры выгодно и Украине, и России. Данное соглашение предусматривает равное участие сторон - 50:50 и не подразумевает передачи активов участников и прав интеллектуальной собственности".

По словам президента ОАК А.И.Федорова, СП ОАК и "Антонова" должно стать площадкой для совместной работы российской и украинской авиастроительной промышленности. Одна из его функций - подготовка предложений по дальнейшей интеграции российской и украинской авиастроительной промышленности.

По договоренности сторон, на первом общем собрании участников будет утвержден устав совместного предприятия - ООО "ОАК - Антонов". После этого состоятся выборы органов его управления. Совет директоров общества будет состоять из 12 членов, 6 из которых будут предложены ОАК, 6 других - "Антоновым".

В течение первых двух лет с момента избрания совета директоров его председателем будет являться один из членов совета директоров, выдвинутых для избрания "Антоновым". В последующие два года председателем совета директоров будет являться один из ее членов, выдвинутых для избрания ОАК.

По такому же принципу общее собрание участников СП будет избирать генерального директора общества и его первого заместителя. Стороны договорились, что кандидата для избрания генеральным директором общества на первые два года его деятельности предложит ОАК, а кандидата на пост первого заместителя генерального директора - "Антонов". Через два года произойдет смена руководства общества: кандидата на должность генерального директора выдвинет "Антонов", а на должность первого заместителя - ОАК.

http://www.aviaport.ru/digest/2010/10/28/204804.html

"РБК daily": Российско-украинское СП "ОАК-Антонов" возглавит Ю.Грудинин.

Российско-украинское совместное предприятие (СП) "ОАК-Антонов", которое в будущем должно стать основой для объединения авиастроительных предприятий двух стран, возглавит Юрий Грудинин, гендиректор ООО "Управляющая компания "ОАК - Гражданские самолеты". Об этом пишет газета "РБК daily" со ссылкой на свои данные.

Как сообщалось ранее, СП будет зарегистрировано в Москве в форме ООО до 1 октября 2010г., оба партнера - Объединенная авистроительная корпорация (ОАК) и "Антонов" - получат по 50% долей. Решено, что право назначать гендиректора ООО будет у россиян, а первый заместитель будет представлять украинскую компанию.

По данным "РБК daily", заместителем Ю.Грудинина в СП станет замгенконструктора госпредприятия "Антонов" Александр Кива.

По сути, новое СП будет создано на основе "ОАК - Гражданские самолеты". Это подразделение, которое в рамках ОАК должно было заниматься гражданскими проектами корпорации, растеряло большую часть своих полномочий: проект SuperJet до сих пор остается в подразделении боевой авиации, а программа перспективного самолета МС-21 отдана корпорации "Иркут".

У нового СП "ОАК-Антонов" будет не так много прав и функций. Компания будет обеспечивать координацию действий в области ценовой политики, в части кооперационных поставок, координацию маркетинговой политики на рынках СНГ и дальнего зарубежья, создание системы послепродажного обслуживания.

СП будет площадкой для совместной работы, никаких обменов активами здесь не предполагается, отмечает представитель ОАК. "Основная функция СП - подготовка предложений и мероприятий по проведению интеграции, в том числе и организация процедуры оценки активов", - отмечает официальный представитель ОАК.

http://www.rbc.ru

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка