І. Резолюція ІІІ Конгресу українців Росії "Про ЗМІ та ідеологію РФ".

ІІІ Конгрес українців Росії відзначає, що українська діаспора у Росії практично позбавлена можливості отримувати інформацію рідною мовою. В Росії не існує україномовних газет, передплата на періодичні видання з України коштує втричі дорожче, ніж передплата російськомовної преси, що робить українську періодику недоступною для діаспори.
В Росії не існує україномовного телебачення та радіо. Влада практично не надає підтримки україномовним ЗМІ.
Крім того, російська преса дуже однобоко та необєктивно висвітлює події в Україні і практично ігнорує тему української діаспори та її проблеми. Загалом преса РФ створює імідж українця як "невдячного малороса, що через упертість не бажає стати росіянином" або навпаки - "малороса, що кидається в обійми до словянського брата, радо відмовляючись від своєї мови та культури". Ці стереотипи щодо українців та України свідомо формуються політичною елітою Росії і дуже ускладнюють і без того непрості та "історично навантажені" відносини між двома сусідніми народами. ІІІ Конгрес звертається до Президента Росії, до Міністерства у справах преси та інформації, до власників та редакторів ЗМІ, до лідерів політичних партій та парламентарів із таким:
1) Ми просимо надати реальну державну підтримку україномовній пресі у нашій країні. У свою чергу діаспора готова запропонувати свій інтелектуальний потенціал та добру волю в рамках україномовних інформаційних проектів.
2) Ми просимо власників електронних ЗМІ допомогти українській діаспорі Росії отримати регулярні радіо- та телепередачі рідною мовою.
3) Ми звертаємося до політичної еліти Росії із закликом відмовитися від віджилих імперських великодержавних штампів у погляді на Україну та її народ. Реальним наслідком зверхнього ставлення до України може стати лише віддалення України від Росії та її геополітична переорієнтація у протилежному напрямку. Подібний розвиток подій викликає цілком зрозумілу стурбованість української діаспори Росії, оскільки ми кровно зацікавлені у дружніх та рівноправних стосунках між нашими народами.
Ми закликаємо політичну еліту Росії проявити мудрість і усвідомити, що мир та злагоду у словянському домі можна будувати лише на принципах рівності, взаємної поваги, всебічному взаємо-культурному обміні, релігійній терпимості, принципах свободи та демократії, інтелектуальному прийнятті історії наших народів у всій її складності, трагізмі та незавершеності.
У протилежному випадку саме поняття "словянський дім" втрачає реальний зміст, і Росія може опинитися у невизначеному геополітичному просторі між Європою та Китаєм.


ІІ. Резолюція ІІІ Конгресу українців Росії "Про порушення прав парафіян у Ногінську, Моск. обл.".

ІІІ Конгрес українців Росії висловлює протест із приводу порушення прав парафіян Богоявленської та Свято-Троїцької парафій УПЦ КП у Ногінську. Ми констатуємо, що:
- судовий розгляд у Московському обласному Арбітражному суді (вересень 1997 р) був упередженим і суд діяв за вказівкою Московської єпархії РПЦ;
- в ніч з 29 на 30 вересня 1997 р. парафіян було жорстоко побито нетверезими ОМОНівцями, на владику УПЦ КП Адріана (Старіна) було накладено наручники;
- на Звернення ІІ Конгресу українців Росії до президента Єльцина у цій справі було надіслано фальшиву відписку із прокуратури (січень 1998 р);
- протягом 5-ти років у Свято-Троїцькому храмі місцеві власті Ногінська тримають відключеними газ та електрику, опалення подається дуже обмежено (фактично храм існує в умовах блокади);
- податкова інспекція Ногінська надсилає Свято-Троїцькому храму податкові рахунки, що перевищують $1.000.000 (один мільйон ам. дол.) (!);
- прокуратура відмовилася розслідувати безчинства ОМОНу у Ногінську.
Усі ці факти ми розцінюємо як кричуще порушення прав парафіян УПЦ КП, порушення свободи совісті. Ми вимагаємо від федеральної влади припинити знущання над парафіянами у Ногінську, включити газ та електрику у Свято-Троїцькому храмі, повернути парафіянам незаконно захоплені особисті речі та архіви організацій, покарати винних у ногінському погромі (29.09.1997). Вимагаємо надати українським конфесіям у Росії рівні права з РПЦ. Саме таке рішення відповідало б ідеям словянської єдності, рівноправності українського та російського народів, духу Великого Договору між Україною та Росією (1997 р), Конституції РФ. Дуже важливо нині якнайшвидше дати зрозуміти усім сторонам, що ногінський конфлікт був помилкою влади і що цю помилку було рішуче виправлено. Можливості для цього є, була б належна добра воля та політична мудрість. Наша організація у свою чергу готова стати посередником у розвязанні цього конфлікту.
До Резолюції додається "Ногінський Документ" та "Свідчення парафіян", підготовані трьома організаціями (СКУ, ОУР та Ногінським Комітетом). Просимо вважати ці документи невідємною частиною даної Резолюції.ІІІ. Резолюція ІІІ Конгресу українців Росії "Про втручання Росії у парламентські вибори в Україні".

31 березня цього року в Україні пройшли парламентські вибори. Виборча кампанія відзначалася втручанням певних політичних сил Росії у внутрішні українські справи. Зокрема, Кремль відкрито задекларував, які політичні партії та блоки є "проросійськими", а які є "антиросійськими". (Відзначимо, що жодний із виборчих блоків в Україні не декларував себе як "антиросійський"). Президент В.Путін протягом кампанії особисто прийняв у Кремлі лідера українських комуністів П.Симоненка.
Свою позицію у справі українських виборів заявила також РПЦ. Патріарх Московський та Всія Русі Олексій ІІ протягом кампанії особисто прийняв комуніста П.Симоненка, незважаючи на традиційний атеїзм, безбожність та злочини проти Церкви, скоєні адептами комуністичної ідеології у радянські часи.
Особливу антиукраїнську позицію зайняв нещодавно створений сайт пана Гліба Павловського www.ukraine.ru. На цьому сайті відверто стверджувалося, що "Росія повинна виграти вибори в Україні"; що "результати виборів свідчать про наявність двох або навіть трьох народів, які проживають в Україні"; що "Крим усе більше стає островом Крим"; на сайті систематично поливався брудом лідер блоку, що отримав перемогу на виборах. Ми розцінюємо подібну інформаційно-політичну діяльність сайту www.ukraine.ru як недружню та антиукраїнську. Доктрина сайту є продовженням віджилої великоросійської імперської міфологеми. Сайт є консервативним осередком "вічно вчорашніх" імперських сил.
ІІІ Конгрес українців Росії вимагає припинити втручання певних політичних кіл нашої країни у внутрішні українські справи та заявляє, що подібна політика є короткозорою, недальновидною і фактично веде до віддалення України від Росії, її геополітичній переорієнтації в інший бік. Нині, на 11-му році незалежності України, російській еліті необхідно нарешті усвідомити: Україна - незалежна держава, яка вимагає до себе належного ставлення та поваги. Українська нація є суверенною і має повне право сама обирати свій парламент без допомоги різних непрошених закордонних "політологів" та "експертів".


ІV. Резолюція: "Звернення ІІІ Конгресу українців Росії до Західної та Східної Діаспор".

Дорогі брати та сестри Західної та Східної Діаспор!
Повідомляємо вам, що у Москві 19-20 квітня 2002 р. пройшов ІІІ Конгрес українців Росії найвищий орган української Діаспори Росії. Конгрес заслухав звіти керівництва ОУР та НКА "Українці Росії", обговорив політичні питання, зробив спробу обрати нове керівництво ОУР та Національно-Культурної Автономії.
Конгрес проходив у складній ідейно-політичній атмосфері, боротьбі старої концепції "замовчування проблем української діаспори", яку представляли Олександр Руденко-Десняк та "московська група підтримки", а також нової концепції "захисту прав українців Росії на основі правозахисних та політичних технологій, характерних для сучасних демократичних суспільств". Правозахисна концепція персонально була представлена професором Стефаном Паняком (Єкатеринбург), Володимиром Мановичем (Новосибірськ) та Василем Вексеєм (Челябінськ).
Старе керівництво ОУР та Автономії на Конгресі не надало ні звіту за політичну роботу, ні організаційного звіту, ні звіту Ревізійної комісії. Це свідчить про явний відхід від демократичних норм в ОУР та професійну неспроможність старого керівництва (О.Руденко-Десняк, О.Григорович, В.Семененко).
Вибори, що слідували за пленарною сесією, проходили з грубим порушенням Статутів як НКА "Українці Росії" так і ОУР. З нашої точки зору ці вибори не дали легального керівництва. Фактично, наша діаспора після Конгресу не має легітимних керівних органів. Претензії Руденка-Десняка на керівництво НКА та ОУР не мають юридичних підстав.
Конгрес визнав роботу минулого керівництва ОУР незадовільною. Було вказано на такі недоліки: відрив керівництва ОУР від організації, відсутність звітів (включаючи фінанси), авторитарний стиль керівництва О.Руденка-Десняка, відсутність ясної політики, бездіяльність у захисті прав парафіян УПЦ КП у Ногінську, порушення Статутів ОУР та НКА протягом Конгресу.
Після зриву засідання НКА та виявлених фактів фальшованого голосування в ОУР, на яких "було обрано головою ОУР" О.Руденка-Десняка, 15 регіональних організацій продовжили свої засідання окремо в рамках ІІІ Конгресу і обрали законне, з нашої точки зору, керівництво Діаспори, створивши нову організацію - Асоціацію українських громад Росії (АУГР). Головою АУГР обрано Павла Поповича (Москва), Перший заступник Стефан Паняк, заступники голови Петро Яремчук (Сургут) та Володимир Дорошенко (Уфа). Було також прийнято рішення розглянути юридичну правоту рішень Конгресу ОУР у судовому порядку. Співпраця з О.Руденком-Десняком після Конгресу з точки зору нового керівництва неможлива як із етичних, так і з правових міркувань.
В Асоціацію українських громад Росії (АУГР) увійшли такі регіональні організації: Єкатеринбург, Башкортостан, Челябінськ, Омськ, Ст.-Петербург, Москва (ОУН Руху), Саратів, Смоленськ та інші. Ми впевнені, що більшість регіонів, які входять до ОУР, підтримує нове керівництво Діаспори, очолюване Павлом Поповичем.
Нове керівництво вважає, що в основі нової політики мають бути: принциповий захист інтересів нашої діаспори, захист суверенітету України, захист українських конфесій у Росії, наповнення реальним змістом Закону про НКА, створення позитивного іміджу України та українців Росії.
Стосунки між Україною та Росією мають бути рівноправними та взаємовигідними, позбавленими віджилих великоросійських та великодержавних сантиментів та штампів. Саме у цьому напрямку АУГР планує працювати наступні 4 роки.
Професору Стефану Паняку доручено написати "Заяву АУГР до української діаспори Росії". Після узгодження цей документ буде передано до ЗМІ. Також ми будемо стежити, щоб О.Руденко-Десняк не вніс незаконних змін до Статуту ОУР.
Ми звертаємося до українців Західної та Східної Діаспор встановити прямі робочі контакти з нашим новим керівництвом (П.Попович, С.Паняк, П.Яремчук, В.Дорошенко), співпрацювати з нами в рамках спільних проектів, поширювати інформацію про життя та діяльність українських організацій Росії, відвідати Росію і познайомитися з її історією та культурою.
Повідомляємо, що протягом 2002 р буде створено офіційний "Сайт АУГР", що розміщуватиметься в Інтернеті за адресою - www.kobza.com.ua/AUGR. Ласкаво просимо відвідати наш сайт, а також правозахисний сайт "Кобза" www.kobza.com.ua, що надав нам свій простір в Інтернеті і вже близько року є правдивим джерелом інформації про українців Росії.
Так склалася наша доля, що українці в умовах бездержавності опинилися розкиданими по цілому світу і лише у 1991 році нарешті отримали можливість пишатися державністю землі своїх предків. Але ми усі лишаємося вірними пра-Вітчизні наших батьків та дідів, нашій святій неньці-Україні. Саме ця віра та любов дозволяє нам існувати в далеких від України краях, зберігати свою ідентичність, виховувати наших дітей свідомими українцями, мріяти про майбутнє України, пишатися нею. Саме у цьому духовному єднанні з Україною та українцями Діаспори ми вбачаємо сенс нашого духовного життя.
Будьмо разом в усьому, що було, є нині і гряде!

Редакційна комісія ІІІ Конгресу українців Росії.
травень 2002 р.
Москва

Відповідальний за редагування та розсилку резолюцій професор Стефан Паняк (Єкатеринбург). Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Дом.0117-(3432)-487059.
Відвідайте також сайт "Кобза" www.kobza.com.ua для більш детальної інформації про ІІІ Конгрес українців Росії.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка