(Інтерв'ю Віталія Зорича (Москва) сайту "Кобза" від 24 травня 2002 р)

Кор. "Кобза": Пане Віталію, Ви брали участь у ІІІ Конгресі українців Росії. Які Ваші враження від події? Чи відповів Конгрес на основні питання російського українства?
Віталій Зорич: Я член Ради Обєднання Українців Москви. З 1992 року - засновник, можна сказати основна інтелектуальна сила. До останього часу я мав досить багато публікацій в українській пресі. Я відома в Україні людина. Беру участь у національному русі з 1990 року, допомагав у Києві на виборах депутатів Верховної Ради. В березні склав звернення до виборців України, яке підписали чотири члени Обєднання українців Москви. Я був три тижні у Києві - це звернення надруковано у багатьох газетах, зокрема, надруковано повністю "Українському слові" за 14 березня. Я робив спробу провести юридичну підготовку цього Конгресу і підготовку основних питаннь. Зїзд не був підготовлений Руденком та його групою - ні проекти, ні резолюції.
Кор.: Як Ви можете оцінити на нинішньому етапі роль Олександра Руденка-Десняка у нашому русі?
В.З.: Ми є національна меншина, ми не є народ Російської Федерації, ми не маємо своїх державних національних утворень у РФ. Тому ми повинні добиватись прийняття закону "Про національні меншини в РФ", якого ще немає. А в 1996 році російськими шовіністичними силами було підготовано сурогатний реакційний закон "Про національно-культурну автономію", в якому йдеться про "етнічні обєднання", а не про національні меншини. Він поширюється на всі народи РФ, зокрема, і на російський народ. Борис Єльцин звернувся до організації КНОР Конгрес національних обєднань Росії, бо не хотів підписувати цей закон через його невиразність. Але цей закон на той час пройшов.
Кор.: Після Конгресу було багато розмов про фальсифікацію при підрахунку голосів на виборах, як в Автономії, так і в ОУР. Що Ви можете сказати з цього приводу? Як конкретно проходило голосування? Чи було дотримано норм Статуту?
В.З.: Я буду говорити про зїзд ОУР. По-перше, не було обрано президію, була якась анархія. Не було обрано ні мандатну, ні редакційну комісії. Не був затверджений порядок денний. Перший день були пленарні засідання. На другий день було засідання Ради ОУР, яка, згідно статуту ОУР, мала була бути затверджена ще у перший день, що не було зроблено.
Кор.: Тобто порушень було багато?
В.З.: Дуже багато. Ця Рада вже не легітимна. Рішення Конгресу не мають юридичної сили.
Кор. Ми знаємо, що Ви, як громадський діяч, подали до суду, щоб оскаржити результати голосування на Конгресі. Розкажіть детальніше про цю роботу. Ви оскаржуєте результати голосування в Автономії чи в ОУР, чи в обох організаціях?
В.З.: Так, подали. Подав пан Щурик. Деталей я не знаю. І, можливо, про це ще рано говорити у пресі.
Кор.: Чи Ви маєте Протоколи голосування на Конгресі? Чи робили спроби їх отримати?
В.З.: Я написав дві заяви до Руденка, в яких просив у нього надати мені копію Протоколу засідання Ради ОУР і засідання всього Конгресу, на основі Конституції ст.29 "Право громадян на інформацію РФ". Він від підпису на копії заяви відмовився, але взяв заяви, без свідків. Секретар директора Культурного центру також відмовилась брати ці заяви і поставити підписи на копіях. З боку Руденка є явна спроба уникнути відповідальності за зрив Конгресу.
Кор.: Яка допомога потрібна Вам від інших учасників Конгресу для успіху судової справи?
В.З.: Ми подали до суду про визнання рішення Ради ОУР недійсними. Суддя залишив мою заяву без руху, він вимагає, щоб я надав письмовий документ про юридичну адресу ОУР а це адреса Культурного центру на Арбаті. Вони вимагають підписану копію протоколу засідання Ради. Руденко цих документів не надає. Зараз цей процес без руху, але ми працюємо.
Кор.: Ви москвич, юрист і безпосередньо цікавитеся правовою стороною захисту прав українців Росії. Ви також безпосередньо мали контакт із колишнім головою ОУР Руденком-Десняком і обговорювали (чи намагалися обговорювати) з ним ці питання. Скажіть, будь-ласка, чи Вам відомі конкретні фактии звернень колишнього голови ОУР з листами на захист прав українців у Росії? Чи були підготовані керівництвом ОУР відповідні юридичні документи?
В.З.: За ці 5 років, що минули, він фактично основними стратегічними питаннями не займався, єдине в його активі організація фестивалю українських колективів імені Кошиця у Москві. Він не написав ні одного листа ні до уряду Росії чи України, ні в Державну Думу РФ, що нам потрібен закон про національні меншини. Він не написав жодного листа ні в одну інстанцію російську, українську чи міжнародну. Він не написав ні в одну інстанцію листа про організацію російсько-українських шкіл. Не займався він цими питаннями свідомо, бо він отримує гроші в Консультативній раді при уряді РФ, і він ці питання не підіймає, щоб не протидіяти політиці уряду.
Кор.: Відомо, що керівництво ОУР фактично усі ці роки приховувало Статут ОУР від членів організації. Розкажіть про Ваші спроби отримати Статут ОУР. Скажіть також, яка Ваша оцінка юридичної якості цього документа?
В.З.: Він ховає від людей документи і вони просто не знають, як їм діяти. Руденко ховав статут ОУР, і ми не могли дістати цей документ цілий рік. Наше Обєднання українців Москви (ОУМ) входить в ОУР з 1993 року. Ми отримали статут ОУР уже на Конгресі з допомогою професора Стефана Паняка. Люди не знають своїх статутних прав і обовязків, виходить, що вони юридично сліпі.
Кор.: Скажіть, як Ви бачите розвиток українства Росії на даному етапі і якою буде Ваша роль у цьому русі? Членству в якій організації Ви віддаєте перевагу: ОУР (О.Руденко-Десняк) чи АУГР (П.Попович, С.Паняк)?
В.З.: У всякому випадку, вважаю, що Руденко повинен звільнити посаду в ОУР.
Кор.: А скажіть, чи існує якась можливість компромісу, щоби помирити сторони? І чи є зміст у такому компромісі?
В.З.: Компроміс це подати у відставку Руденку, бо його робота незадовільна. Ще одна проблема, щоб провести у Верховній Раді закон "Про закордонного українця" і туди він теж у цій справі не написав жодного листа.
Кор.: Чи Вам вдалося ознайомитися з Бюлетенями сайту "Кобза", яка Ваша думка про нашу роботу?
В.З.: Так, я знайомий iз сайтом. Я розмовляв з паном В. Коломацьким. На його сайті є багато корисної інформації, але він не зовсім у курсі справи, бо не читав статут ОУР. Ми обговорили усі ці питання.
У нас зараз є два основних стратегічних напрямки: перший - домагатися усіма шляхами закону "Про національні меншини"; другий забезпечити інформаційні права українців. "Кобза" у цьому питанні може допомогти.
Кор.: Дякуємо за це інтерв'ю. Бажаємо успіхів.


Примітка від редакції:
Скрізь, де у тексті згадується Руденко, мова йде про Олександра Олексійовича Руденка-Десняка (Москва) колишнього голову ОУР та колишнього голову НКА "Українці Росії".

При передруці посилання на сайт "Кобза" обовязкове.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка