(Інтервю голови НКА м.Новосибірська Володимира Мановича сайту "Кобза" від 25 травня 2002 р.)

Кор.: Пане Володимире, місяць тому Ви взяли участь у ІІІ Конгресі українців Росії, що пройшов у Москві. Які Ваші враження від Конгресу?
Володимир Манович: Враження вкрай негативнi. Органiзацiя роботи Конгресу незадовiльна. При реєстрацiї у мене навіть не попрохали необхідне в таких випадках письмове пiдтвердження повноважень. Я зовсім не певний, що всi делегати мали повноваження. Руденком-Десняком все було добре продумано - роздiлити делегатiв i якщо не вдасться залишитися на посаді голови ОУР, то принаймні залишитися головою ФНКА "Українці Росії".
На Конгресі було грубо порушено статутнi норми, демократичнi засади проведення зборiв - не були затвердженi процедурнi питання i на зборах ОУР i ФНКА. Я маю на увазі порядок денний, вибори президiї, секретарiату, лічильної та мандатної комісій.
Кор.: Чи вирішив Конгрес основні питання, що стояли перед ОУР: організаційне зміцнення, прийняття бюджету, прийняття програми дій? Чи був політичний звіт керівництва ОУР за пророблену роботу? Чи був фінансовий звіт за останні 4 роки?
В.М.: Оскiльки я був представником Автономії українців Новосибірської області, я не був присутній на зборах ОУР і не можу свідчити про ці збори. Але з інформації, отриманої від учасників зборів ОУР я знаю, що ні звіту, ні організаційних питань ОУР вирішено не було.
Пізніше я мав особисту телефонну розмову з Руденком-Десняком і він мені підтвердив, що вважає свій виступ на загальних зборах звітом і за ОУР, і за Автономію. Я був присутній на цьому виступі, тому на всi Ваші запитання про звітність старого керівництва можу вiдповiсти негативно. Це дуже розчаровує і вимагає нашої реакціії.
Кор.: Чи відбулася політична дискусія про становище українців Росії, як делегатами було оцінено стан задоволення національних потреб українців Росії?
В. М.: Фактично такої дускусії не вiдбулося, бо перший день ми бiльший час слухали виступи офiційних осiб з України та Росії, а другий пiшов на органiзований Руденком-Десняком розкол. Розкол трапився через неприйняття делегатами порушення демократичних норм ОУР та ФНКА.
Кор.: Ви були одним із учасників зборів Автономії "Українці Росії", на яких мав бути обираний новий голова Автономії. Розкажіть, як пройшли ці збори і вибори?
В.М.: Перш за все не був оголошений порядок денний, не було обрано голову зборiв, секретаря. Руденко-Десняк почав розповідати монологом про тяжкi умови роботи, брак коштiв, похвалився часописом "Український огляд". Жодних політичних питань у його виступі не підіймалося, хоча він за посадою політичний лідер Діаспори. Пiсля його виступу Юрій Кононенко (Москва) пiдняв питання про вибори голови.
Я взяв слово i сказав, що в незадовiльній роботi керiвнiцва є вина i лiдерiв органiзацій на мiсцiях. Але оскільки за моїм переконанням значна більшість органiзацій не бажає бачити своїм лiдером Руденка-Десняка, то я закликаю його вiдмовитися вiд претензій на керiвнiцтво. Враховуючи його досвiд, він міг би бути членом Ради i займатися часописом.
Що тут почалося! Руденко-Десняк почав кричати, що вiн вiдмовляється вiд всього, відходить від руху. Але все ж почали давати пропозиції i голосувати. Коли рахунок голосів був 6 "за", 6 "проти", Руденко-Десняк з криком: "Я все доповiм на загальних зборах!", - покинув приміщення. Таким чином вибори голови Автономії було зірвано. Взагалi цi збори не є легiтiмними через вже згаданні порушення.
Кор.: Чи вважаєте Ви Руденка-Десняка легітимним головою Автономії?
В.М.: Ні, Руденко-Десняк не може вважатися легiтимним керiвнiком ФНКА.
Кор.: Який вихід із нинішньої кризи Ви бачите? Як українці можуть законно обрати нового голову ФНКА?
В.М.: Гадаю, що треба провести новi збори, але на цi збори делегати
мають привезти рiшення своїх органiзацій з головних питань (щоб були врахованi погляди Рад НКА, а не лише одного голови). Цю роботу треба починати нині. На мою думку, координатором мiг би бути (за його згоди) Петро Яремчук як голова Урало-Сибiрської ассоцiації.
Кор.: Чи Ви вважаєте Руденка-Десняка легітимним головою ОУР?
В.М.: Згідно зі Статутом ОУР Руденко не має права бути головою на третій термін. Це було б можливим лише при внесеннi змiн до Статуту. Зміни Статуту не піднімалися і не голосувалися i таким чином Руденко-Десняк не має права бути головою ОУР. Якщо Руденко-Десняк сфальсифiкує протоколи ОУР - це вже буде порушення, про яке необхідно негайно повідомити мiнiстерству юстиції. Можливий і позов до суду. Не можна допустити нелегітимних змін Статуту ОУР.
Кор.: Який вихід із нинішньої кризи в ОУР Ви бачите? Як українці можуть законно обрати нового голову ОУР?
В.М.: Є Статут ОУР, якого нiхто не вiдмiняв, потрiбнi новi збори, якщо ми себе поважаємо як громадські діячі i як українцi.
Кор.: Ви були одним із учасників Установчих зборів Асоціаціії українських громад Росії (АУГР). Розкажіть, як проходили ці збори? Хто брав участь? Які рішення було прийнято?
В.М.: У зборах брали участь представники 14 регіональних органiзацій, якi не погодилися з розкольницькою полiтикою старого керiвницва. Всi процедурнi норми нами було дотримано, я гадаю доцільним опублiкувати протокол цих зборiв.
Кор.: Не викликає сумнівів, що розкол Діаспори стався головним чином через порушення "московською групою" (а фактично Руденком-Десняком та О.Григоровичем) демократичних норм виборів. Фактично Діаспору позбавили права вільно обрати свого лідера. Скажіть, будь-ласка, чи можлива співпраця з Руденком-Десняком та О.Григоровичем після ІІІ Конгресу, чи їхня відставка є єдиною можливою умовою збереження єдності Діаспори?
В.М.: Я не бачу можливостi для спiвпрацi з Руденком-Десняком як головою
ФНКА i ОУР. Поки не будуть проведенi новi збори і офіційно не буде обрано керівні органи ОУР, я не вважаю Руденка-Десняка нашим керiвником. Після всього, що трапилося на Конгресі, він має піти у відставку. Він зрадив демократичні принципи. Якщо не буде політичної розвязки, ми вийдемо повнiстю з ФНКА та ОУР i працюватимемо в рамках нової органiзацiї - АУГР.
Кор.: Наш сайт випустив і роздав делегатам ІІІ Конгресу два числа "Бюлетня розсилки сайту "Кобза". Скажіть, будь-ласка, наскільки точними були наші оцінки ситуації в ОУР та наші пропозиції реформи? Чи після Конгресу знайдуть втілення ідеї, висловлені у документі "Проект реформи ОУР", під яким стоїть і Ваш підпис?
В.М.: Iдеї мають втiлитися у життя - для цього ми i живемо, i працюємо. Як громадський рух, ми мусимо мати мету і план дій. "Проект реформи ОУР" є чудовим документом. Вірю, що ці ідеї будуть втiлюватися в АУГР. Оцiнки ситуації були точнi, програма реформ перспективною. Я це пiдтримав до Конгресу і нині вважаю, що ми маємо рухатися у цьому напрямку.
Але якщо в ОУР залишаться вчорашні керівники, вони цю програму здійснювати не будуть. Ці люди мають іншу політичну філософію.
Кор.: Дякуємо Вам за це інтервю і бажаємо успіхів у роботі.Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка