Чим заплатять жителі Росії за путінський план надання Донбасу окремого статусу

1 жовтня 2019 року контактна група по Донбасу на переговорах в Мінську затвердила єдину редакцію «формули Штайнмаєра» - механізм поетапної реалізації ряду положень  що стосуються надання окремим районам Донецької та Луганської областей України особливого статусу і проведення на цих територіях місцевих виборів. В Україні  це викликало масові протести, адже їх учасники вважають, що впровадження цього механізму відбуватиметься в інтересах Кремля і несе загрозу суверенітету держави. Чому Німеччина йде на поступки Путіну, а в деяких питаннях навіть лобіює його геополітичні інтереси? Відповідь на це запитання може дати інформація, опублікована спочатку в німецьких, а потім і в деяких російських ЗМІ, стосовно  поставок в Росію з Німеччини ядерних відходів.

Два дні тому, 28 жовтня, з німецького міста Гронау до Амстердаму виїхав поїзд з вантажем гексафториду урану, звідки він морським шляхом відправиться в Росію. Кріс Бройер - офіційний представник компанії Urenco Deutschland, що здійснює за договором з російською стороною транспортування ядерних відходів, в бесіді з «Deutsche Welle»  підтвердив, що згідно з планом поставок, Росія отримає 600 тонн радіоактивних відходів. Загальний же обсяг поставок ядерних відходів з Німеччини до Росії  до кінця 2019 року має становити 6000 тонн, а до 2022 року Urenco планує відправити в Росію 12 000 тонн уранових відходів.

Противники транспортувань ядерних відходів в Німеччині стверджують, що, експортуючи збіднений уран до Росії, компанія Urenco прагне лише позбутися від необхідності самостійно зберігати ядерні відходи, не дивлячись на те, що для цієї мети у компанії є спеціально побудоване сховище, яке сьогодні простоює порожнім.

За словами представника німецької екологічної організації BBU Удо Буххольца через масові пропозиції гексафториду урану на світовому ринку він фактично не представляє ніякої цінності, а перейменування його у «вторинну сировину» лише дозволяє компанії Urenco обійти німецьке законодавство, яке забороняє експорт ядерних відходів , вироблених в Німеччині.

За даними німецьких ЗМІ, з травня по жовтень 2019 року через з Гронау на АТ «Уральський електрохімічний комбінат» в м.  Новоуральськ (Свердловська область) вже відправлено близько 3 600 тонн уранових відходів.

У ситуації, яка може викликати сплеск невдоволення населення, «Росатом» вирішив задіяти пул підконтрольних експертів, які намагаються зараз переконати громадськість, що подібні проекти безпечні і супроводжуються жорстким екологічним контролем як з боку європейських замовників, так і з боку російських виконавців.

Представники «Росатома» запевняють, що в Росію надходить «корисна» для збагачувальних підприємств сировина і збагачені матеріали, потім вони використовуються в атомній промисловості, що дозволяє економити бюджетні кошти.

У той же час відомо, що в Росії вже накопичено близько 1 млн. тонн уранових відходів. І, як показує досвід, матеріали, які залишаються після збагачення ввезених з-за кордону відходів уранового виробництва (т.зв. вторинні «уранові хвости») залишаються на території Росії і зберігаються на відкритих майданчиках збагачувальних комбінатів.

У щорічних звітах про діяльність «Ростехнагляду» неодноразово згадувалося про ризики розгерметизації контейнерів для зберігання уранових відходів під відкритим небом в Новоуральску, Ангарську, Сіверську і Зеленогорську.

Зовсім недавно, в серпні цього року, в регіональні ЗМІ просочилася інформація про те, що на комбінаті зі збагачення урану в Новоуральску стався витік радіоактивних речовин, які могли потрапити в Нейво-Рудянське водосховище.

Для довідки: відповідно до федерального закону РФ «Про використання атомної енергії» радіоактивними відходами вважаються ядерні матеріали та радіоактивні речовини, подальше використання яких не передбачається. Їх ввезення в Росію для зберігання, переробки або захоронення заборонено.

У 2009 році під тиском громадськості та  екоактивістів компанії Urenco і «Росатом» відмовилися від імпорту в Росію радіоактивних відходів з Німеччини. «Росатом» навіть заявив, що з метою збереження життя і здоров'я населення повністю відмовляється від укладення подібних контрактів в майбутньому.

«Как видим, за 10 лет приоритеты сильно изменились, - коментує нову інформацію про відновлення співпраці  між Urenco і «Росатомом» сайт «Русская тема». - Обещания и гарантии «Росатома» проданы Германии: конечно же, ее граждане не должны страдать от гамма-, бетта- и прочих излучений, а русский народ стерпит всё.

Безусловно, в условиях западных санкций России нужны валютные вливания, но ведь не ценой будущего наших детей. Хотя, если верить правительству, у нас все прекрасно: «рост экономики, небывалый приток инвестиций, рост благосостояния населения». Может, хватит с нас улучшений, которые превращают Россию в мировую радиоактивную помойку?»

І таких , додамо, угод, коли життя і здоров’я жителів Росії приносяться в жертву заради сумнівних геополітичних амбіцій кремлівської верхівки.

Наш кор. за матеріалами ЗМІ


На світлинах:

1. До кінця 2019 р. в Росію з Німеччини завезуть 6 тисяч т радіоактивних відходів

2. Поїзд, яким вивозять з Німеччини до Росії гексафторид урану

3. А зберігатимуть радіоактивні відходи ось у таких бочках від Urenco

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка