Мова

Пропонуємо увазі читачів три доповіді, які стосуються утисків української мови, правового забезпечення мовної політики в Україні у 20-х роках минулого століття та місця українського фольклору в сучасній культурі

Історія лінгвоциту: заборони та утиски української мови. Історичний аспект і сучасні наслідки

Мова формує інтелектуальний потенціал нації, робить його рушійною силою суспільного прогресу. Ступінь володіння рідною мовою є виміром духовності людини та суспільства. Сьогодні проблема мови постала як проблема збереження та розвитку нації та культури, бо  внаслідок агресивної мовної політики держав-поневолювачів (Росії, Польщі, Австро-Угорщини) склалося ставлення до української мови як до меншовартісної, вторинної, нерозвиненої.

Пропонуємо увазі читачів дві чергових доповіді, що стосуються молодіжного сленгу та мови соціальних мереж

Усне мовлення сучасної молоді України

Мова соціальних мереж

Культура мовлення людини відіграє важливу роль у забезпеченні ефективної мовної комунікації. Людина привертає до себе увагу, викликає симпатію й довіру, якщо грамотно і красиво говорить, чітко і зрозуміло висловлює свої думки . За культурою мовлення визначають рівень духовного та інтелектуального розвитку людини, її професійні здібності .

Українська державна мова все ще почувається падчерицею в українському суспільстві

21 лютого ц.р. у місті Суми відбувся цікавий і вкрай важливий для сучасної України захід: обласна науково-практична конференція «Мова – держави основа». Захід зібрав понад 100 учасників – представників освітнього, культурного, політичного середовища Сумщини, серед яких: перший заступник голови обласного депутатського корпусу Анатолій Річкаль, заступник голови облдержадміністрації Іван Боршош, народний депутат України Олег Медуниця, директор Департаменту освіти і науки ОДА Вікторія Гробова, голова обласного товариства «Просвіта» Олексій Шевченко, голова Конгресу Української інтелігенції Сумщини, заступник голови обласного товариства «Просвіта» Віктор Казбан, ректор КЗ «Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Юрій Нікітін, науковці, викладачі, представники громадськості. На сайті «Кобза» цю подію анонсував Віктор Казбан в одному зі своїх  інтерв’ю. Досвід проведення мовних конференцій має бути розповсюджений на всі регіони країни, адже це сьогодні вкрай актуально: виборюючи на війні з окупантом свою Незалежність, український народ, водночас, бореться за власну національну ідентичність, головним компонентом якої, безперечно, є  мова. Попри те, що вона за Конституцією визнана як державна, де-факто такою поки що не стала. А це означає, що в українському мовному середовищі продовжують панувати або «русскій язик», або суржик, які не дозволяють успішно розвиватись рідній мові українців. Сьогодні ми розпочинаємо публікацію виступів окремих учасників конференції, які, на наш погляд, найбільш повно і всебічно охоплюють мовні аспекти розвитку українського суспільства.


 

Сегодня в России 136 языков находятся под угрозой исчезновения

В начале января с.г. ЮНЕСКО опубликовала обновленный атлас вымирающих языков. В России организация насчитала 136 языков, которые находятся в опасности. Исчезнувшими признаны 20 языков, еще 22 считаются находящимися в критическом состоянии. Из-за чего вымирают языки, что делают люди для их сохранения и какой должна быть государственная политика в этом направлении, выясняла корреспондент Радио Свобода.

Татарський буквар

Путин решил заставить Татарстан и другие республики «прикусить свой язык»

Языковой вопрос в Российской империи (во всех ее формах и проявлених) всегда был чрезвычайно острым и касался, в первую очередь, давления на украинский язык и литературу. С обретением Украиной и другими бывшими советскими республиками независимости, Москва начала опасаться нового парада суверенитетов, но уже внутри самой Российской Федерации. Прежде всего, это касается Татарстана и Башкирии, которые, в  отличие от той же Чечни, кормящейся с руки Кремля, имеют довольно мощную экономическую составляющую, опирающуюся на добычу нефти и газа, и позволяет им иметь некоторую политическую независимость от центра. Чтобы усмирить непокорный нрав Казани и Уфы и не допустить «расползания сепаратизма» на другие территории, Путин решил использовать против этих республик языковой фактор: вытеснять из системы образования национальные языки и усиливать влияние русского. То, что подобная тактика имеет глубокий смысл, можно увидеть на примере Украины: туда, где вольготно себя чувствует русский язык, сначала приходит «русский мир», а за ним – российские танки и «Грады»… 

«Некорінні» етноси в Росії завжди піддавались утискам з боку «корінних» росіян

В Російській Федерації розпочався новий етап русифікації поневолених народів

У Росії починається новий етап русифікації населення: тепер школи в російських регіонах зачищаються від мов корінних жителів, скрізь проводиться зміна навчальних програм, від неурядових організацій вимагають вести роботу тільки російською мовою. Імперська політика отримує друге життя.

Якщо бути точнішим, то політика русифікації захоплених народів йшла безупинно, починаючи з 15-го століття, з першого «збирання земель» Іваном III, який воював із Казанським ханом і захопив Урал і частину Сибіру. Щоправда, тоді цей процес важко було назвати «русифікацією», оскільки жителі Московії говорили різними мовами та діалектами, часто ‒ штучною мовою, суржиком, зібраним з тюркських і слов'янських мов. За триста років у складі Золотої та Великої Орди лексикон корінних жителів території нинішньої Центральної Росії значно поповнився сторонніми словами, що добре помітно у топоніміці та кількості «російських» прізвищ тюркського походження.

Святослав Караванський
Святослав Караванський

До ювілею видатного земляка

24 грудня виповнилося 92 роки одному з найбільш непересічних мовознавців нашого часу. Святослав Йосипович Караванський є автором "Словника українських рим", "Практичного словника синонімів української мови", "Російсько-українського словника складної лексики" та багатьох інших мовознавчих, науково-популярних та публіцистичних праць. Серед улюблених письменників називає Володимира Винниченка та Докію Гуменну. Активно займається самвидавом, перекладом та журналістською діяльністю, живучи в Дентоні, США.

Історію його життя колись обов'язково екранізують: такою насиченою на події та важкі випробування була його доля. Два арешти батька, війна, на якій він встиг і повоювати, і потрапити в полон, і побути перекладачем з німецької, знайомство з учасниками "похідних груп" ОУН в Одесі, яке скінчилося для Караванського судом Одеського військового трибуналу й 25-літнім вироком у 1946 році. Усього в неволі він провів 31 рік.

Один з прикладів українськості Кубанського краю
Один з прикладів українськості Кубанського краю

Про лінгвоцид російської влади проти української мови

Якщо в Україні російську мову захищають навіть на рівні Президента, то в Росії з українською не панькаються. В деяких регіонах РФ ситуація з українською мовою носить всі ознаки лінгвоциду, інспірованого діями керівництва Кремля від радянських часів до наших днів.

Краснодарський край, Кубань. Саме на цих землях ще на початку 20 ст. українці складали більшість населення. Саме в цей край цариця Катерина ІІ переселила запорозьких козаків, що, осівши тут, організували Чорноморське, а потім Кубанське козаче військо. За переписом 1897 рідною мовою назвали українську 49% населення. 49,2% назвали себе українцями під час перепису вже за радянських часів - в 1926-тому. Ці цифри не остаточні, адже частину українців записували росіянами. Завдяки українізації на Кубані почали діяти українські школи і ВНЗ, з'являлися художні колективи, діяли книгарні, видавалися газети, лунала українська пісня й українське слово. Але колективізація, голодомори, примусові виселення, насильницька асиміляція зробили свою справу - частка людей, які назвали себе українцями під час всесоюзного перепису 1959 р., становила всього 2%. Більшість українців Кубані не наважилися зізнатися в тому, що вони українці і писались росіянами, навіть змінювали прізвища. Так, один з дядьків автора змінив у радянські часи своє прізвище з "Погорілий" на "Погорєлов".

Язык до Киева доведет...
Язык до Киева доведет...

Народна дипломатія у форматі сучасних ІТ-технологій

Учергове український світ сколихнуло «мовне питання». І проект «видатних законотворців», «державних мужів» Ківалова та Колесніченка став лишень детонатором у критичній масі старих образ. Втім люди, народ, не важить, українці вони чи росіяни, громадяни Незалежної України чи Російської Федерації, на відміну від цинічного прагматизму політиків, розмірковують мудро, говорять та діють як підказує серце. Наш постійний дописувач пан Валентин Іващенко із Санкт-Петербургу надіслав на адресу КОБЗИ ось ці «народні коменти» із Інтернет-спілкування. Нам вони також видалися цікавими. Пропонуємо вашій увазі. І нехай у стосунках між двома народами переможе шляхетність, щирість і здоровий глузд.

Оригінал можна побачити тут: http://ruda-pani.livejournal.com/292340.html#comments

Автор історії «Руда Пані (Ruda_Pani)».

Дело было в декабре прошлого года в Киеве, на Центральном железнодорожном вокзале. Если кто не местный: там сразу слева от входа, в главном зале, висит на стене огромное расписание движения поездов. Так вот, стою я возле этого самого расписания, ищу нужную мне информацию. Сзади подходят две какие-то дамочки средних лет, по выговору сразу слышно: "мааасквички". Да, и тональность привычна для "мааасквичей" (не путать с москвичами!) - повышенная,

Голова Ваад Йосиф Зисельс
Голова Ваад Йосиф Зисельс

Злочин проти української мови

Голосування у Верховній Раді законопроекту «Про засади державної мовної політики», на наше переконання, порушило громадський консенсус щодо мовного питання, призвело до суспільного протистояння і обумовлено передовсім намаганням залучити додаткові голоси виборців.

Ваад України вважає за потрібне заявити, що на наш погляд, законопроект не вирішує проблем з мовами національних меншин, натомість суперечить Конституції України та положенням Європейській хартії реґіональних та міноритарних мов та Рамковій конвенції стосовно національних меншин.

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка


Пора выбирать — Алексей Навальный

8BE508A2-8376-44DC-A4EC-E84056BEDDB8 w1597 n r0 s